Turistický Pezinok: MALOKARPATSKÉ MÚZEUM

Jana Kipsová / September 2002 / Prečítané 1801 krát
Pezinok má bohatú tradíciu. Sú tu viaceré vzácne pamiatky. Popri vinárstve je známy bohatými kultúrnymi tradíciami, konajú sa tu pravidelne podujatia nadregionálneho významu. Máme teda čo turistom ponúknuť. Keďže Pezinčana číta, aj vďaka internetu, veľa ľudí u nás i v zahraničí, pripravili sme pre nich rubriku Turistický Pezinok, v ktorej im chceme postupne predstaviť všetky pozoruhodnosti nášho mesta a zároveň ich pozvať na jeho návštevu.

Malokarpatské múzeum
Malokarpatské múzeum v Pezinku sÍdli na ulici M.R. Štefánika 4. Nájdete nás veľmi ľahko, pretože sa nachádzame v jednej z mála zachovalých historických budov v meste.
Budova zo 17. storočia má nádherný dvor, kde môžete už pri vstupe obdivovať obrovské vinohradnícke preše, alebo si tu chvíľu posedieť a vychutnať si atmosféru zašlých čias. Viac vám priblížia už samotné expozície.
Horné poschodie domu je venované histórii mesta a regiónu, mapuje život spoločnosti a jej jednotlivé sféry. Hneď v prvej miestnosti vás uvíta mestská zástava zo 17. storočia, ktorá je našou pýchou a po náročnej rekonštrukcii, ktorou prešla, ju konečne môžeme predstaviť aj vám. Justícia dávnych čias a jej praktiky sú veľmi lákavé témy a v našom múzeu sa dozviete skutočne veľa. Čaká na vás mučiarenské náradie a stĺp hanby, a mráz vám prebehne po chrbte už len pri pohľade na ne. Výnimočná zbierka cechových predmetov, truhlíc a cínových nádob je pamiatkou na početnú remeselnú komunitu, nebývalo veľkú na vtedajšie pomery.
   Mesto bolo veľmi vyspelé a bohaté. Za svoj rozvoj a rozkvet vďačilo predovšetkým vinohradníctvu, ktoré bolo hlavným zdrojom príjmov väčšiny obyvateľstva. Nemožno hovoriť o histórii mesta a nehovoriť o histórii vinohradníctva.
Najzaujímavejšia časť expozície vás teda čaká - v pivniciach. Nenechajte si ujsť starobylú pivnicu bohatého mešťana - vinohradníka, plnú nádherných prešov a sudov vyrobených z dreva a nádob, nástrojov a pomôcok, ktoré sa používali pri obrábaní viniča alebo pri samotnom prešovaní a spracovaní hrozna a výrobe vína. Pochopíte, že vinohradníctvo bolo nesmierne náročné povolanie a vyžado
valo si namáhavú každodennú drinu počas celého roka. Priamo na mieste, v pivniciach, s neopakovateľnou atmosférou, môžete ochutnať dobré vínko, ktoré sa dorába v našom vínorodom kraji dnes.
Múzeum je otvorené: utorok - piatok 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hod., sobota 9.00 - 15.00, nedeľa 13.00 - 17.00 hod. v marci až novembri (v zime je zatvorené). Ak sa vopred dohodneme, môžete nás navštíviť kedykoľvek. Vstupné expozícia: dospelí 20 Sk, deti, študenti, vojaci, dôchodcovia 10 Sk, výstava 5 Sk.