Hlavná cena festivalu Vištučanke

September 2002 / Prečítané 1535 krát
V poslednú augustovú nedeľu sa uskutočnil II. medzinárodný súťažný festival malých dychových hudieb pod názvom Dychovky v preši. Na súťažnej časti sa zúčastnilo šesť hudieb, štyri zo Slovenska (Minciar z Kremnice, Maguranka z Kanianky, Vištučanka z Vištuka, Cajlané z Pezinka) a dve zo zahraničia (Kotáranka z Lužnej, ČR a Újfalusi Fúvós Zemekar, Maďarsko). Hosťom podujatia bola moravská Tufaranka.
Vištučanka   O festival zo strany občanov bol nečakane veľký záujem, nádvorie zámku, kde sa už tradične súťaž konala, sa zaplnilo ako nikdy predtým, takže sa všetkým divákom ani neušlo miesto na sedenie.
Súťaž mala veľmi dobrú úroveň, všetky kapely sa prezentovali tým najlepším, čo majú v repertoári. Odzneli skladby známych autorov ale aj z vlastnej tvorby. Umeleckú úroveň súťažných skladieb hodnotila odborná porota, ktorej predsedal Ján Nemeček z Ústrednej hudby Ministerstva vnútra SR.
Hlavnú cenu festivalu udelili dychovej hudbe Vištučanka, ktorá získala aj ďalšiu prestížnu cenu - Cenu diváka. Mladých nadšených muzikantov prišla podporiť i veľká skupina vištuckých priaznivcov, ktorí mali z úspechu svojej kapely veľkú radosť.
Cenu pezinského primátora získala domáca dychovka Cajlané so sólistami Luciou Kikušovou, Miroslavou Sandtnerovou a Ľubomírom Halenkovičom. Úspech mali najmä skladby Moment in Time a Zmes Cajlané v úprave umeleckého vedúceho Pavla Vidu.
Cenu za spev porota udelila sólistom Maguranky - Beate Balážovej, Silvii Jadroňovej, Gabriele Mikulášovej a Mariánovi Chlpekovi. Poslední dvaja menovaní získali tiež Cenu za najlepšiu pieseň pod názvom Ave Maria.
Ďalším ocenením bola Cena Združenia dychových hudieb Slovenska, ktorú si odniesli Kataranka a Újfalusi Fúvós.
Festival dychových hudieb mal výbornú úroveň a znovu sa potvrdilo, že tento druh hudby má veľa priaznivcov. Aj keď išlo o náročné podujatie usporiadatelia - KC Pezinok a DH Cajlané so svojim fanklubom, jeho organizáciu zvládli veľmi dobre.
Už teraz sa môžeme tešiť na III. ročník, ktorý sa uskutoční 24. augusta 2003.

Ohodnoťte článok: