Jubilujúci sochár EMIL VENKOV

August 2002 / Prečítané 2913 krát
Narodil sa v roku 1937 v Sofii. Študoval na výtvarnom gymnáziu v Sofii (1952 - 57), Akadémii výtvarného umenia v Sofii (1957 - 58) a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1960 - 66).
)   V Pezinku žije a tvorí od roku 1992. Sochár EMIL VENKOV sa venuje monumentálnej tvorbe a komornej plastike. Realizované diela sú z bronzu, kovu, kameňa a epoxidu. Jeho práce sú majetkom galérií a súkromných zbierok na Slovensku, v Čechách, USA, Kanade, Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, v Južnej Afrike, Francúzsku a Bulharsku.
Umelcovu aktivitu a úspešnosť potvrdzuje dvadsať individuálnych výstav v piatich európskych štátoch. Vystavoval vo Francúzsku, Rakúsku, Čechách, Bulharsku a na Slovensku.

Sochy Emila Venkova vyjadrujú presvedčivo jeho pocity a poznanie sveta, sú nabité obdivuhodnou energiou a vitalitou. Sochárovým inšpiratívnym prameňom sa stáva svet prírodných a ľudských foriem.
Sochár Emil Venkov sa dožíva 22. augusta 65 rokov.

Čo ste vo svojom živote už stihli, a čo by ste chceli ešte urobiť?
- Začnem súkromím. Som obdarený dvoma krásnymi deťmi, na ktoré som ozaj pyšný. Teší ma, že mám vyrovnaný rodinný život, a tým potrebné zázemie pre tvorbu. Mám tiež veľa priateľov, čo je dnes už dosť vzácne, lebo ľudia sa pod ťarchou životných problémov skôr uťahujú do ústrania.
Čo sa týka mojej práce, v živote som urobil veľmi veľa monumentálnych vecí, dokonca niektoré sa mi páčia i teraz (smiech). Človek, ktorý má nároky na svoju robotu a na seba, stále má, ešte i v mojom veku, čo doháňať. Nehovorím, tú banálnu vetu - že tú najlepšiu vec som ešte neurobil, avšak hľadám ju.


Čo znamená pre vás vaša práca?
- Je to posadnutosť. Veľa ľudí sa mi čuduje, prečo teraz na staré kolená, robím ešte také veľké výstavy s veľkorozmernými sochami. Odpoveď znie:
lebo to potrebujem. Tu vôbec nejde o niečo komerčné, každý predsa dobre vie, že na veľké diela nie sú dnes financie.


Na jednu veľkú výstavu sa práve chystáte...
- Áno. Bude v Danubiane, v galérii v Čunove. Táto galéria v mnohom prevyšuje galérie v Európe. Nielen svojim veľkorysým interiérom, ale aj svojím umiestnením na vode. Sú to krásne priestory, vhodné na vystavenie veľkorozmerných vecí. Budem tam mať jedenásť veľkých plastík (3 - 5 metrov vysokých) a 35 komorných bronzových plastík. Na túto výstavu sa pripravujem už dva roky. Myslím si, že zopakovať takéto niečo v budúcnosti bude veľmi ťažké, jedine, ak by sa výstava stala putovnou a prekročila by hranice republiky. Vernisáž čunovskej výstavy bude 7. septembra.

Nášmu jubilantovi, pri príležitosti jeho významného životného jubilea, želáme veľa zdravia a ešte mnoho tvorivých síl a krásnych diel, pre radosť nás všetkých.


Ohodnoťte článok: