Ustúpi požiarne ihrisko novej výstavbe?

Gabriel Guštafík / Júl 2002 / Prečítané 2075 krát
Nedávno sa mi dostal do rúk územný plán obytnej zóny Pezinok-Rozálka. Nebol by som mu venoval pozornosť, lebo svoju bytovú otázku mám vyriešenú. Zaujalo ma však, že bude zlikvidované ihrisko pre požiarnické športy, ktoré leží za novou požiarnou zbrojnicou. Pýtam sa, je to nevyhnutné? Veď okrem niekoľkých obytných a polyfunkčných domov tam bude stáť aj asi 110 rodinných domov, z ktorých však len šesť okrajovo zasahuje do požiarnického ihriska. Naprieč ihriskom má ísť cesta, ktorá by ho mohla aj obísť a sú tam naprojektované aj tenisové kurty, ktorých je, myslím si, v Pezinku dosť. Dobre vieme, že sú to mestské pozemky. Či je však potrebná pre Pezinok a Pezinčanov takáto masívna výstavba nechávam na zváženie.
   My si nerobíme nárok na ihrisko len pre seba. Veď Pezinčania sme my - aj vy. Pri rozumnom kompromise by ihrisko mohlo byť zachované. V súčasnosti ho využívajú hasiči z profesionálneho hasičského zboru. Aj tohto roku, sa na ňom uskutočnili tri súťaže okresného významu v požiarnickom športe a ešte najmenej tri sa uskutočnia.
Svojim významom presiahnu okres Pezinok. Každý týždeň tam trénujú naši, aj profesionálni hasiči. Okrem nás ho využívajú aj školy. Ak bude ihrisko zlikvidované, tak budú musieť skončiť činnosť všetky naše družstvá. Patríme medzi tých málo organizácií v Pezinku, ktoré zadarmo vo svojom voľne pracujú predovšetkým s deťmi a mládežou a vypĺňajú im voľný čas. Žiaľ budeme ich musieť poslať na ulicu, kde sa naučia málo dobrého. Takisto, profesionáli si nebudú mať kde zvyšovať svoju fyzickú a odbornú pripravenosť.
K ihrisku ma viaže aj osobný vzťah. Veď pred rokmi, keď vznikalo, odpracoval som na ňom spolu s bratom Jánom a ďalšími kamarátmi z dobrovoľného i profesionálneho zboru, pod vedením nebohého veliteľa pána Pavla Čajkoviča, stovky brigádnických hodín zadarmo, čo sa už dnes nerobí. Stačilo by tak málo, ubrať niekoľko metrov z budúcich parciel, veď veľká časť rodinných domov bude mať až 12 árové pozemky. Ak bude ihrisko zastavané, bude to veľká škoda. Veď len sedem miest na Slovensku (podľa mojich informácií) disponuje takýmto športoviskom. Závidia nám ho aj také mestá ako Trnava či Bratislava. Nie je škoda zničiť hotovú vybudovanú vec? Tak ako to bolo napríklad s kúpaliskom v parku, kde teraz bude roky strašiť nedostavaná opacha.
Hovorí sa, že dobrá voľa všetko zdolá. Mysleli ste na toto všetko, keď ste dali svoj hlas za obytnú zónu Rozálka v Pezinku, páni poslanci Mestského zastupiteľstva? My budeme za zachovanie ihriska bojovať. Aj formou petície.

Stanovisko Mestského úradu:

Územný projekt obytnej zóny Pezinok - Rozálka, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo, ráta aj s alternatívou dočasného ponechania tohto ihriska. Táto otázka sa bude definitívne riešiť neskôr.
Treba povedať, že ihrisko je vybudované na mestskom pozemku, bez stavebného povolenia, nemá kolaudačné rozhodnutie.


Ohodnoťte článok: