Na Permoníku ryžovanie zlata

Júl 2002 / Prečítané 1649 krát

   V dňoch 17. a 18. augusta sa uskutoční v Dome kultúry v Pezinku 8. ročník Pezinského Permoníka. Toto podujatie si už získalo veľa obdivovateľov, navštevujú ho nielen Pezinčania, ale aj obyvatelia okolitých obcí. Hlavným organizátorom je veľký nadšenec mineralógie a histórie baníctva Jirko Vitáloš z Občianskeho združenia Karpaty Slovakia, ktorého sme sa spýtali:
l Čo vás priviedlo k myšlienke organizovať Pezinského Permoníka?
- V histórii Pezinka bolo množstvo významných činností, ktoré obohacovali Malokarpatský región. Baníctvo malo po mnoho stáročí významný vplyv na rozvoj tohto regiónu a nemalou mierou sa zaslúžilo o prosperitu miestneho obyvateľstva. Pezinský Permoník má oživiť zabudnuté tradície baníctva v našom meste. Chceme prezentovať činnosti, ktoré baníctvu poskytovali zázemie.
l Na čo ste tohtoročný Permoník zamerali?
- Už tradične na oblasť histórie, mineralógie a geológie, avšak budeme prezentovať i vinárstvo, kultúru a umenie. Podujatie obohatíme o prednášky, výstavy a ďalšie sprievodné akcie. Návštevníci sa budú môcť aj tentoraz pokochať vzácnymi minerálmi, a keďže ide o predajnú výstavu, môžu si tiež niečo pekné do svojej zbierky kúpiť.
l Podujatie je známe tým, že sa tu uskutočnilo prvé slovenské pouličné ryžovanie zlata. Bude táto atrakcia aj v tomto roku?
- Samozrejme. Pripravili sme aj súťaž o pekné ceny. Zručnosť si budú môcť vyskúšať dospelí i deti.
l V tomto roku bude ale predsa niečo nové...
- Radi by sme po mnohých rokoch obnovili činnosť Pezinského baníckeho spolku. V spolupráci s Banským múzeom v Banskej Štiavnici pripravujeme výstavu zo života a činnosti baníkov. Budeme premietať filmy o práci pod zemou. Pripravujeme výstavu kresieb a malieb s mineralogickou tématikou od Juraja Prohacku. Je nám ľúto, že nemôžeme čitateľom Pezinčana poskytnúť už podrobnejší program, bude však uvedený včas na plagátoch.


Ohodnoťte článok: