Preteky veteránov - krásny koníček a výborný relax

Milan Oravec / Máj 2002 / Prečítané 1944 krát
Za pekného slnečného počasia sa uskutočnilo v minulom mesiaci podujatie - Veľká cena veteránov do vrchu Pezinská baba. Historické vozidlá (automobily, motocykle, trojkolky) absolvovali dvakrát trať dlhú 5,5 kilometra s prevýšením 280 metrov. Účelom súťaže nebolo dosiahnuť najrýchlejší čas, ale najmenší časový rozdiel medzi dvoma súťažnými jazdami. Pretekári zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Holandska štartovali na 105 vozidlách. Z Pezinčanov dosiahli najlepšie výsledky títo pretekári:
motocykle vyrobené do roku 1945 - 1. miesto Jiří Sztojka (FN 500), 7. Viliam Szmrtník (Jawa 175),
automobily vyrobené v rokoch 1946-1970 - 2. René Bílik (Škoda Octavia), 4. Mária Sztojková (Fiat SC 850), 5. Bohuslav Bula (Felicia Super), 6. Ladislav Kováč (Simca 1300 špeciál), 7. Vojtech Gottschal (Felicia),
motocykle 1946-1970 - 1. Marián Bazala (Velorex 350), 5. Anton Kováč (ČZ 125), 8. Gustáv Voda (ČZ175).

   Ing. Vojtech Gottschal, pezinpezinský podnikateľ:
- K tomuto športu ma v roku 1995 priviedol Bohuš Bula. Je to pre mňa, v tomto uponáhľanom svete, vynikajúci relax. Dobre sa cítim medzi týmito ľuďmi, z ktorých sála výborná nálada, priateľskosť, kde je samozrejmá ústretovosť, ochota pomôcť jeden druhému. Nepatrím k špičkovým veteránom, ktorí sa na svojom stroji puntičkársky hrajú s každým detailom. Ale aj tak pár dní pred pretekmi treba vozidlo po technickej stránke prekontrolovať, preleštiť, odstrániť prípadné nedostatky. Bezprostredne pred pretekmi sa treba zas podrobne oboznámiť s traťou, dohodnúť sa na taktike, aby sme boli čo najúspešnejší.

MUDr. Gustáv Voda, riaditeľ zdravotného odboru Spoločnej zdravotnej poisťovne:
- Pre mňa znamená tento šport príjemný oddych po každodennom pracovnom vypätí. Jazdím na motorke, ktorú som kúpil pred tridsiatimi rokmi. Bolo ju treba samozrejme zrenovovať, pretože už bola mierne zničená. Na preteky chodím tri roky, v tomto roku by som určite chcel absolvovať ešte Ružinovský okruh a podujatie v Skalici.

PaedDr. René Bílik, CSc. (vpravo), prednosta Okresného úradu:
- Veteránsky šport pre mňa, ale aj pre môjho kamaráta Pavla Dubeka, na ktorého vozidle jazdíme, je príjemná zábava, relax, príležitosť byť v kruhu priateľov na podujatiach, kde je fantastická atmosféra, tak ako je to aj na tejto akcii. Radi spomíname aj na Záhorácku rely i ďalšie preteky. Človek sa tu stretáva s technikou minulých čias, hlavne však s veľmi dobrými ľuďmi. S týmto autom jazdíme tri roky, no podobné podujatia navštevujeme už päť rokov.


Ohodnoťte článok: