Bezvýsledný boj proti UPC

Petržalské noviny, SME, SITA / Máj 2002 / Prečítané 1693 krát
Ani telekomunikačný úrad ani rada pre vysielanie a retransmisiu nemôžu podľa platnej legislatívy bojovať proti UPC (prevádzkovateľovi káblovky). Telekomunikačný úrad SR (TÚ) nemá momentálne žiadne páky, ktorými by mohol spoločnosť UPC donútiť k zladeniu jej cenníka s vydaným regulačným opatrením. Jedinou možnosťou je súdny výkon rozhodnutia, prípadne kontrola oprávnenosti nákladov, ktoré si UPC za svoje služby účtuje. V oboch prípadoch však pri porušení povinností môže úrad maximálne uložiť ďalšiu pokutu.
   Podľa šéfky Fóra spotrebiteľov Marty Černej si zákazníci proti postupu UPC, ktoré už raz Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) pokutoval 25 miliónmi za porušenie cenovej disciplíny, pomôžu len vtedy, ak spoločne vytvoria spotrebiteľský bojkot.
V súčasnej situácii by zákazníkom pomohlo aj to, keby podali hromadnú žalobu na UPC. Keďže UPC je v konkrétnych zákazníckych vzťahoch, nepomohlo by, ak by súdny spor so spoločnosťou vyhral len niekto sám pre seba. "Tých druhých by sa to netýkalo" povedala Černá, podľa ktorej v zahraničí vznikajú na takéto problémy občianske združenia.
Najväčšou chybou, ktorá sa v súvislosti s príchodom UPC na Slovensko stala, bolo to, že UPC získala exkluzivitu a dostala celé slovenské územie, čo jej umožňuje pôsobiť ako monopol.
Občania, ktorí nechcú platiť súčasné ceny za služby firmy UPC, tak majú možnosť len káblovku odhlásiť.
Podľa Jarmily Grujbárovej, z rady pre vysielanie a retransmisiu, sa ako alternatíva obyvateľom Slovenska ponúka príjem televíznych programov prostredníctvom individuálnej alebo spoločnej antény.
Ďalšími možnosťami sú príjem TV signálu cez systémy MMDS alebo MVDS (tzv. vzdušná káblovka), prípadne prostredníctvom satelitu.

Ohodnoťte článok: