Polícia varuje: POZOR NA PODVODNÍKOV

Máj 2002 / Prečítané 1539 krát

   V poslednom čase zaznamenávame nové rafinované aktivity podvodníkov. Vyberajú si starých ľudí, od ktorých pod rôznymi zámienkami lákajú peniaze. V evidencii kriminálnej polície je niekoľko takýchto prípadov aj z mesta Pezinok.
V rodinnom dome na Slnečnej ulici navštívili 79-ročného muža neznáme osoby, ktoré boli vraj z poisťovne a sľubovali mu 120 tisíc korún, ak im dá najprv zálohu 2000 Sk. Pri pozvaní do domu videli odkiaľ peniaze vyberá. Po ich odprevadení išiel skontrolovať peniaze, ale viac ako 32 000 Sk v hotovosti už na mieste nebolo.
Zarobiť sa dá rôzne. Podvodníci páchajú ekonomickú trestnú činnosť tak, že navštevujú staršie osoby, ktorým sa predstavujú ako pracovníci zo sociálneho, z poisťovne a pod. a od týchto osôb potom lákajú rôzne finančné sumy pod nejakou zámienkou, napríklad že im poisťovňa dlhuje vysokú sumu a oni im zabezpečia, aby im bola vyplatená, alebo využijú nepozornosť hostiteľa a nejaké peniaze okrem tých čo dostanú aj odcudzia, ako to bolo v prípade Slnečnej ulice, alebo sa môže stať niečo podobné ako v nasledujúcom prípade.
Na Bernolákovej ulici na ceste domov oslovili neznáme osoby 87-ročnú ženu, pričom sa predstavili, že sú zo sociálneho, nechali jej doma predvolanie a chcú ísť s ňou domov. Dve neznáme ženy pozvala do svojho domu, pričom doniesli keramickú vázu a vypýtali si peniaze s tým, že jej ich zajtra prinesú aj s ďalšou sumou peňazí, ktoré má dostať zo sociálneho. Stará pani si myslela, že je to prilepšenie k dôchodku, ktorý si vybavuje, a tak išla do spálne a zo stolíka vybrala desať tisíc korún a tie dala neznámym ženám. Samozrejme, že svoje a ani sľubované peniaze už nevidela.
Seniori patria k okruhu osôb, ktoré môžu byť ohrozenejšie ako iné skupiny. Ak sa nechcete stať obeťou podvodníka buďte opatrnejší a:

  • nebuďte dôverčiví k neznámym osobám;
  • nevpúšťajte do domu alebo do bytu neznáme osoby, pretože pod zámienkou vylákať od vás peniaze sa podvodníci predstavia ako zástupcovia rôznych firiem alebo pracovníci sociálnej poisťovne, zamestnanci plynární, elektrární a pod.
  • ak niekoho takého čakáte, radšej požiadajte niekoho blízkeho, aby bol s vami doma;
  • neverte ponukám rýchleho zbohatnutia a výhodnej kúpy, nepodľahnite nátlaku týchto osôb, slušnosť na nich neplatí;
  • ak sa už stanete obeťou trestného činu, alebo sa o to niekto pokúsi, ihneď to oznámte na čísle polície 158 alebo na najbližší policajný útvar (Obvodné oddelenie PZ, Meislova 5, tel. 641 23 33).

Ohodnoťte článok: