Spomienka na vynikajúceho športovca F. Srnu

Milan Oravec / Apríl 2002 / Prečítané 2042 krát

   V októbri roku 1973 preletela médiami a našim športovým, motoristickým svetom smutná správa o tragédii, ktorá sa stala na okruhu Slavín v Bratislave. Na medzinárodných majstrovstvách ČSSR v rýchlostných pretekoch nešťastne havaroval Pezinčan, zaslúžilý majster športu František Srna, ktorý potom ťažkým zraneniam podľahol.
Najsmutnejšie na tom bolo, že Cena Slavínu bola jeho podujatím - sám ho navrhol, pripravoval a skúšal trať. Tieto preteky mali byť ohlasovaným vyvrcholením jeho športovej kariéry.
František Srna patril medzi najlepších československých pretekárov v triede 250 a 350 kubických centimetrov. Súťažiť začal v roku 1951. Postupne sa vypracoval až do reprezentačného družstva. Štyrikrát sa postavil na majstrovstvách republiky na najvyšší stupeň. V roku 1959 v triede do 250 cm3. Tento úspech zopakoval aj v roku 1961 a 1971. V roku 1972 sa stal majstrom v triede do 350 cm3, v roku 1973 mu k tomu chýbal iba krôčik... Bol víťazom Veľkej ceny ČSSR v Brne a Veľkej ceny Juhoslávie v Opatiji.
Nesmiernou usilovnosťou, štúdiom, pracovitosťou a sebadisciplínou sa vypracoval nielen na pretekára európskej triedy, ale patril medzi nevšedne nadaných konštruktérov pretekárskych strojov, ktorými dokázal konkurovať fabrickým výrobkom.
   Viackrát som navštívil jeho povestnú dielničku v rodinnom dome na Rázusovej ulici, písal o jeho úspešnej kariére, získal ma aj pre prácu v organizačnom výbore bratislavských pretekov Slavín, ktoré sa mu stali osudnými. Vždy som ho poznal ako príjemného človeka, s dobrou náladou, s neodmysliteľným úsmevom.
Jeho odchod a rozlúčka s pretekárskou činnosťou boli kruté. Smútok vtedy ovládol celú našu motoristickú obec. Na pohrebe, ktorý sa konal 10. októbra, sa zišlo toľko ľudí, čo Pezinok pri tejto príležitosti nepamätá. V dlhočiznom sprievode cez mesto išlo veľké množstvo trúbiacich automobilov a motocyklov. Takto nevšedne chceli mnohí vzdať hold vynikajúcemu športovcovi i človeku.
Čas uteká. František Srna by sa bol 15. mája 2002 dožil 70-ich rokov.


Ohodnoťte článok: