Rómovia oslavovali svoj sviatok

Apríl 2002 / Prečítané 1633 krát
Vyše stovky Rómov i zopár ďalších občanov Pezinka sa zúčastnilo v prvú aprílovú nedeľu na oslavách Dňa Rómov. Podujatie sa prvýkrát uskutočnilo v dôstojnejších priestoroch Domu kultúry. Medzi hosťami boli Klára Orgovánová, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity, Oliver Solga, viceprimátor Pezinka, Alžbeta Strapáková, vedúca oddelenia občianskych záležitostí MsÚ a ďalší.
M. Salay (vľavo) doprevádza spevákov.   Na úvod odzneli príhovory hostí. Rečníci v nich hovorili o význame podujatia, nevyhnutnej spoločenskej a ekonomickej emancipácii Rómov, doteraz realizovanej pomoci zo strany mesta a na druhej strane i niektorých pretrvávajúcich problémoch s touto komunitou.
Samotné oslavy sa niesli v radostnej nálade, pričinili sa o ňu najmä vystúpenia rómskych detí a hudobnej skupiny Romboys z Dojča. Pozornosť vzbudili výstavky ručných prác Rómok a fotografií zo života pezinských Rómov i televízny dokument Žijú medzi nami. Účastníci mohli ochutnať tiež pripravené špeciality rómskej kuchyne. Deti sa potešili rozprávke Šípová Ruženka i tomu, že ich ujo Šikula zo Šenkvíc povozil na koči.Ohodnoťte článok: