Prečo sa nesnažíme zachovať historické jadro?

MUDr. Peter Weiss / Marec 2002 / Prečítané 2091 krát
Videl som v Pezinku veľa premien. Nie všetky boli vykonané s duchom tohoto mesta, veľa sa zničilo, čo by sa teraz dalo krásne využiť - napríklad vínne pivnice na ulici M.R. Štefánika. Musel sa zbúrať najstarší dom v meste a miesto neho stavať nehorázne skeletové monštrum, o ktorom sa teraz nevie čo s ním? Muselo sa zničiť kúpalisko v peknom prostredí parku a zase stavať betónová opacha pre okresných úradníkov? Nemohla sa táto moderná stavebná činnosť orientovať na voľné miesta pri kasárňach?
choré stromy okolo Starej radnice   Často chodím ako sprievodca do zahraničia a najmä v Rakúsku vidieť snahu a porozumenie o zachovanie historických jadier miest a nová výstavba sa uskutočňuje na okraji týchto centier. Chodia tam delegácie, prečo si neberieme aj z ich výstavby príklad?
V poslednom čísle Pezinčana sa píše o rekonštrukcii Starej radnice a v tej súvislosti i o úprave chodníka okolo nej. Je to chvályhodné, ale prečo sa hneď otvorene nepovie, že projekčné práce chodníka sa robia lepšie, keď sa zdravé stromy vyrúbu a nezmyselne sa vysadia urastené nové. Ide o štrnásť stromov na chodníku smerom k Dolnému kostolu. Tie isté stromy na druhej strane cesty už nie sú choré? Niekedy mám dojem, že obyvateľom stačí niečo predložiť ako zdanlivo hotovú vec, s ktorou sa nedá nič robiť. Nie je nič ľahšie ako rozhodnúť direktívne a nastoliť danú vec ako hotovú. V poslednom čase to bolo napríklad rokovanie s občanmi o pešej zóne a búraní domov!-------------------------   reakcia na článok ----------------------------------

Takto by mali vyzerať novovystavané stromy javora globózneho pri Starej radniciIng. Miloš Bačák, vedúci oddelenia životného prostredia MsÚ Pezinok:
- Zdravotný stav stromov (sofora japonská) posúdila Štátna ochrana prírody SR, Správa chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Trnava. V posudku sa konštatuje, že stromy sú choré, čo spôsobil aj tridsaťročný rast v stiesnenom prostredí pod asfaltovým chodníkom. Koreňová sústava už na viacerých miestach nadvihuje chodník. Je pravda, že ani stromy na druhej strane cesty nie sú v ideálnom stave, preto zvažujeme aj ich výmenu. Tam je však už urobený nový chodník zo zámkovej dlažby a ich okamžité odstránenie nie je tak nutné. Môže sa to urobiť o rok - o dva, keď budeme mať na to peniaze.


Ohodnoťte článok: