Spomienka na generála

Mária Markeová / Marec 2002 / Prečítané 2048 krát

   Blíži sa 57. výročie oslobodenia mesta. Je to významná udalosť novodobých dejín. Do protifašisitického odboja sa zapojili aj mnohí Pezinčania, z ktorých niektorí aj položili životy v spravodlivom boji.
Na pravej strane vchodu do mestského parku je umiestnený skromný pomníček a na ňom mená tých, ktorí sa slobody už nedožili. V prvom rade čítame meno generál Karol Pekník (1900 - 1944). Mnohým občanom Pezinka toto meno nič nehovorí, hoci je po ňom pomenovaná jedna ulica na sídlisku Muškát.
- Karol Pekník sa narodil v Pezinku 20. apríla 1900. Od roku 1923 bol dôstojníkom československej armády. Pred vypuknutím Slovenského národného povstania (SNP) bol náčelníkom štábu ministerstva národnej obrany a profesorom na VŠ vojenskej v Bratislave. V SNP zastával funkciu veliteľa I. československej armády na Slovensku. Bojoval po boku gen. Viesta a Goliana. Po potlačení Povstania aktívne pôsobil so svojou skupinou v Nízkych Tatrách, kde pri Pohronskom Bukovci 1. novembra 1944 padol. Po oslobodení ho exhumovali a slávnostne pochovali v Pezinku 21. októbra 1945. In memoriam bol vymenovaný za generálmajora čsl. armády, vyznamenaný Radom SNP I. triedy a čsl. vojnovým krížom.


Ohodnoťte článok: