Boh ešte dôveruje človekovi!?

Peter Slepčan / December 2001 / Prečítané 1724 krát
Keď človek niečo tvorí a dielo mu nevyjde, zvyčajne nepodarok zničí a začne odznovu. Keď to však ide veľmi ťažko, tak sa svojho zámeru zriekne a venuje sa niečomu inému.
    Vianoce nám pripomínajú, že Boh sa so svojím najväčším dielom človekom takto nespráva. Po rajskom zlyhaní našich prarodičov sa Boh Otec nepreorientoval na inú planétu. Nepreorientoval sa na iné bytie, ale zostáva pri tej našej, "modrej", zostáva pri človekovi a posiela na ňu svojho Syna, svojho jediného Syna a ten sa narodí ako človek.
Teda Boh - Otec dôveruje človekovi, verí, že sa môže zmeniť!? Teda Boh - Otec verí v lepšie ľudstvo!?
Pritom všetkom sa naša nádej v človeka, naša dôvera v ľudstvo, počas tohto roka ďalej o poriadny kus podlomila a prechádza do neistoty. Nie je to výzva, aby človek začal opäť veriť Pánu Bohu a svoju nádej vkladať do jeho Syna a po Vianociach už aj nášho Brata Ježiša?
Treba to urobiť pokiaľ je čas, pokiaľ Boh ešte človekovi dôveruje. Že mu dôveruje, o tom nám hovoria prichádzajúce Vianoce, keď oslavujeme to tajomstvo, že Boh sa stáva človekom.
Udeje sa to pri všetkej skromnosti a v chlade zimy. No je tam jeho matka Mária, je tam Jozef a pri Ježišovi je aj niekoľko pastierov a zvierat. Skôr než doputujú Traja králi príďme ku vianočným jasliam nášho kostola aj my. No nie ako diváci, ale ako zainteresovaný človek, ako ten, ktorého sa táto vianočná udalosť týka. Aby sme do nového roka vykročili viac ako ľudia, ktorí v Ježišovi spoznávajú svojho Boha so všetkými dôsledkami...
Odmenou nám potom bude nádej, odmenou nám bude pokoj a pohoda pri vianočnom stole a istota v podujatiach budúceho roka.


Ohodnoťte článok: