Pezinok - bigbeatown

November 2001 / Prečítané 2397 krát

    V uplynulých dňoch vyšla útla knižočka cédečkového formátu, ktorá sa snaží zmapovať kultúrne, najmä však hudobné dianie Pezinčanov v posledných päťdesiatich rokoch.
Tento literárny počin autorskej dvojice Bittner - Boriš je o to cennejší, že na pomerne malom priestore sa im úspešne podarilo skĺbiť takmer trojgeneračné rozdiely hudobnej tvorby a interpretácie. Tmelom, ktorý to všetko spája, je žáner v našich zemepisných šírkach pomenovaný jednoducho - bigbít. Jednotlivé kapitoly opisujú postupne desaťročia od rokov päťdesiatych po roky s dvojkou na začiatku. Časti začínajú vždy svetovou situáciou na hudobnej scéne a cez dianie v Česko-Slovensku sa detailne približuijú až k pezinskej hudobnej scéne. Faktografické časti sú príjemne popretkávané citáciami konkrétnych ľudí, hudobníkov, organizátorov, súputnikov toho-ktorého obdobia.
Slávnostný krst tejto knižky bol priam symbolicky v priestoroch bývalého OPUS-áckeho nahrávacieho štúdia v pezinskom zámku a krstiť prišli Zuzana Michnová (Marsyas) za českú stranu a Ján Štrba (fotograf, hudobný nadšenec a organizátor). Celé podujatie bolo obohatené skvelou hudbou a na pódiu pred beznádejne plnou sálou sa postupne predstavili Jano "Ponka" Duban, The Maybe, Four Meditation Joža Barinu, Groove Clinic, FBB, TAKÉ ONÉ a už spomínaný Marsyas so Z. Michnovou. Svojou poéziou sa predstavil Šaňo Kováč a premietali sa ukážky Bindzárovho "pezinského" filmu Okresné blues.
Podujatie nadmieru slávnostné a ako sa na knižku o hudobnom dianí v Pezinku patrí, plné kvalitnej muziky. Súčasťou knihy je aj do jej obalu vložené CD so skladbami súčasných pezinských kapiel.
Na záver azda ešte posledné slová autorov na obale knihy: "Pezinok - bigbeatown. Prívlastok, ktorý jednoducho k nášmu mestu patrí. Sme radi, že je táto útla knižočka s cédečkom konečne na svete. Dúfame, že vás zdokumentovaný bigbítový kvas v Pezinku poteší."

· Úvod koncertu patril Janovi "Ponkovi" Dubanovi (vľavo), ktorý prezradil, že v Pezinku sa cíti príjemnejšie ako doma v Modre. Vpravo konferenciér a organizátor Rasťo Kuttner.


Ohodnoťte článok: