Nedopusťme, aby vihohrady ustupovali stavbám!

Gabriel Guštafík / November 2001 / Prečítané 2076 krát
Ľudia prestávajú mať záujem o vinohradníctvo. Pozrite sa v akom stave je pezinský chotár. Takmer polovica je vyklčovaná alebo spustnutá. Je to smutný pohľad. Kto si pamätá na staré vinohrady, na vtedajší vzorne obrobený a udržovaný chotár, kde bol využitý každý meter štvorcový pôdy, tak mi dá za pravdu.
Ale nielen o tomto som chcel písať. Čo ma hlavne, ako potomka pezinského vinohradníka, hnevá je to, že už aj v Pezinku vinohrady ohrozuje výstavba rodinných domov. Iste ste si všimli, že v tesnej blízkosti Limbachu, v lokalite nazvanej Turie brehy, sa začalo stavať. V týchto miestach odjakživa boli vinohrady a mali by tam byť aj naďalej. Boli však vyklčované. Kto je za tým?
Prečo sa začína stavať vo vinohradoch? To je medzi Pezinčanmi toľko solventných, stavbychtivých ľudí? Alebo sú to cudzi "zlatokopi", ktorí nevedia čo s peniazmi a chcú mať svoje hrady postavené na atraktívnom mieste. Podľa možností čo najvyššie (veď so svojimi drahými terénnymi autami sa tam bez problémov dostanú) a ohradené kamennými múrmi, aké by im závidel aj Matúš Čák Trenčiansky? Čo na to naši páni poslanci mestského zastupiteľstva? Prečo ste na toto dali svoj súhlas? Takéto a množstvo podobných otázok mi víri hlavou.
V pezinskej televízii som sledoval jedno z rokovaní mestského zastupiteľstva, kde mi zdvihol hladinu adrenalínu návrh na výstavbu obchodného centra na Grinavskej paži
ti, novšie nazývanej Sahara. Odhliadnuc od toho, že po tejto výstavbe to môžu malí živnostníci zabaliť a odovzdať svoje živnostenské listy, tak zasa padne za obeť veľký kus vinohradu. Potrebujeme takýto obchod u nás? Veď máme na Severe veľkopredajňu, ktorá má najlepšie ceny široko-ďaleko a do Bratislavy, kde je množstvo supermarketov, je to len na skok.
Chráňme si naše vinohrady. Veď čo bude Pezinok bez vinohradov a vinohradníkov? Kamkoľvek som na Slovensku, i v bývalom Česko-Slovensku prišiel a povedal, že som z Pezinka, tak hneď si každý spomenul na dobré víno.
Obávam sa, že aj v Pezinku sa podarilo naštartovať proces, ktorý už nikto nezastaví. Je to smutné. A ešte smutnejšie je to, že i v Pezinku je dosť ľudí, ktorí vinohrad radi predajú na stavebnú parcelu. Nuž, keď nechcú, alebo nemôžu obrábať svoj vinohrad, tak nech ho predajú tomu kto ho chce obrábať. Nemali by maťť možnosť predať ho na stavbu. Tomuto by malo mesto (štát) zabrániť a nie ľudí v tomto podporovať. Vo vyspelých vinohradníckych štátoch majú na toto zákon. Ak niekto na svojom pozemku nevysadí vinicu a nezačne ju do 8 rokov obrábať, stratí na túto pôdu nárok a predá sa inému. Máme sa čo učiť.
Po vstupe do Európskej únie, kam smerujeme aj my, či sa to niekomu páči alebo nie, bude musieť byť zachovaný súčasný stav. To znamená, že výmera viníc sa už nebude môcť
zvyšovať. Maďari sa na svoj vstup do EÚ pripravujú už teraz tým, že vysádzajú obrovské plochy vinohradov, pokiaľ nie sú členmi EÚ. U nás je to presne naopak. Na Slovensku je to, žiaľ, tak. Vinohrady sú zdevastované a ubúda ich. A bude ich ubúdať aj naďalej, pokiaľ si nevstúpia do svedomia všetci - štát, majitelia hotelov a reštaurácií, ale aj veľkí výrobcovia vína.
Veď predsa nie je možné, aby prvovýrobca, vinohradník, ktorý znáša aj najväčšie riziko a má aj najvyššie náklady, dostal za kilogram hrozna 10-12 Sk, pritom v obchode dáte za sedmičku vína nezriedka 100 Sk, v reštaurácii až 300 Sk a v hoteloch i viac. Toto je neudržateľný stav. Daň z vína bola zrušená, avšak cena vína skôr stúpla, pričom cena hrozna nie. Vstupy do prvovýroby idú ale stále hore. Spolu so svojimi súrodencami obrábam malý vinohrad, ktorý sme zdedili po rodičoch viem teda o čom hovorím. Ak sa niečo nezmení, tak ozaj väčšina ľudí prestane mať o vinohradníctvo záujem a rozpredá svoje vinohrady na stavby. Veď ako sa hovorí za peniaze môžete mať v Prahe dom a v Pezinku aj dva. Vinohradov tu máme dosť. Zatiaľ... Ale čím sa budeme my, alebo naši potomkovia, chváliť? Vínom asi nie.
Nemusíte samozrejme so všetkým, čo som tu spomenul, súhlasiť. Budem rád, keď sa aj ostatní Pezinčania, ktorým záleží na osude vinohradníctva u nás, vyjadria k tomuto problému. Toto je môj názor.

Ohodnoťte článok: