Zúbky detí pod drobnohľadom

November 2001 / Prečítané 2177 krát

MUDr. P. Moravčík pri preventívnej prehliadke v pojazdnej ambulancii   Základnú školu na Kupeckého ulici 9. novembra navštívila pojazdná zubná ambulancia Signal Dentibus. Cieľom rovnomenného preventívneho programu na celom Slovensku je zmapovať stav chrupu detí a naučiť ich správne si čistiť zuby.
"Projekt Signal Dentibus Tour trvá už šiesty rok. S pojazdnou ambulanciou navštívime každý rok základné školy v tridsiatich slovenských mestách. Okrem toho ešte cez leto navštevujeme detské domovy a detské tábory. Preventívne prehliadky robíme deťom vo veku 6-9 rokov. Stomatológovia totiž tvrdia, že ešte v tomto veku je u detí šanca, pokiaľ si začnú správne ošetrovať chrup, že si zachovajú zdravé zuby."
- povedala nám koordinátorka projektu Renata Józsová.
Skúsený stomatológ MUDr. Pavol Moravčík preventívne prezrel zuby 64 pezinským deťom. O každom vyšetrení sa robia záznamy a výsledky sa potom štatisticky vyhodnocujú a porovnávajú v rámci Slovenska, ale aj s Českou republikou, kde tento projekt tiež beží. Zaujímalo nás, ako vyšetrujúci lekár hodnotí stav chrupu pezinských detí:

MUDr. Silvia Heldová s deťmi na hodine dentálnej výchovy- Kazivosť zubov vašich detí sa nelíši od stavu v iných mestách. Jednoznačne však vidno, že deti majú poopravované zuby. Potvrdzuje to, že zubný lekár na tejto škole robí prevenciu a ošetrenia pravidelne.
Súčasťou projektu sú i hodiny dentálnej výchovy, na ktorých sa učia deti niečo o zúbkoch - o ich funkcii, načo slúžia, ako sa treba o ne starať. V rámci praktickej časti si deti vyskúšajú čistenie zubov s kefkami.
Na záver deti dostali darček v podobe zubnej pasty. Ostatné už záleží len na nich a na ich rodičoch, aby nezabudli na pravidelné ošetrovanie zubov.


Ohodnoťte článok: