Navštívte výstavy v Malokarpatskom múzeu

mm / September 2001 / Prečítané 1825 krát
Chceli by sme všetkých Pezinčanov a návštevníkov Vinobrania 2001 pozvať na sériu výstav v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Veríme, že na svoje si prídu záujemcovia o históriu, obdivovatelia dekoratívnej aj úžitkovej keramiky, vtipkári a Pezinčania hrdí na svoje mesto.

Dejiny pijanstva (alkohol a jeho miesto v dejinách)
   Bezprostredne pred otvorením Vinobrania 2001 štartuje v Malokarpatskom múzeu výstava Dejiny pijanstva, ktorá si berie na mušku alkohol a jeho miesto v histórii. Výstava obsahuje zväčša neznáme fakty vyčlenené zo spoločnej historickej etapy človeka a alkoholu. Tie budú mimo iného obohatené etnologickými údajmi a exponátmi. Taktiež oblasť umenia, konkrétne diela a autori nezaprú v dejinách častý kontakt so sférou alkoholu a alkoholizmu, a preto sa im venuje časť tejto tematickej výstavy. Včlenenie konzumácie alkoholu do sociálneho povedomia a kultúry navyše v podmienkach charakteristických pre Slovensko, je komplexným spoločenským procesom a výstava si nárokuje postihnúť nanajvýš niektoré jeho atribúty. S pomocou vybraných exponátov a faktov sa tvorcovia pokúsia návštevníkov osloviť a  racionálne skonštatovať potrebu koncentrovaného úsilia v boji s najrozšírenejšou a zároveň najtolerovanejšou drogou sveta.

Miloš Kunkol: Víno vinovaté
   Výstava keramickej tvorby Miloša Kunkola reaguje na úsmevné životné situácie spojené s alkoholom a jeho úskaliami. Kunkelov pohľad nie je láskavý, ani moralistický, nepranieruje zlo, ktoré prináša táto metla ľudstva, je však skúseným pozorovateľom a vykresľuje ich s humorom a krutou iróniou. Možno ho nazvať ľudovým majstrom rozprávačom, ktorý inscenuje veselé situácie okolo nás, alebo veľmi blízko nás.

Suvenír mesta Pezinok - 5. ročník
   Už desiaty rok - teda 5. ročník - pripravujeme v spolupráci s MsÚ Pezinok súťažnú výstavu Suvenír mesta Pezinok. Na výstave sa zúčastnia ľudovoumeleckí výrobcovia so svojimi návrhmi - súťažnými prácami. Návštevníci výstavy formou ankety vyberú ten naj... suvenír. Odmenení budú nielen prví traja výhercovia, ale aj traja spomedzi návštevníkov, ktorí sa zapoja do ankety. Veríme, že jubilejný 5. ročník bude opäť úspešný a hlavne poteší vás návštevníkov.

Cech slovenských keramikov
   Výstava Cechu slovenských keramikov patrí už tradične medzi najúspešnejšie a najnavštevovanejšie výstavy v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Opäť, ako sa osvedčilo, bude v pivničných priestoroch budovy. Naši keramici sa odprezentujú svojou najnovšou tvorbou. Nájdete u nás úžitkový riad, dekoratívnu a záhradnú keramiku, suveníry, reliéfnu a figurálnu tvorbu. Uvidíte nielen finálne výrobky, ale aj točenie na kruhu (pred budovou múzea). Teší sa na vás Cech slovenských keramikov i kolektív pracovníkov múzea v Pezinku.


Ohodnoťte článok: