PRIAZNIVÉ ÚČINKY VÍNA

September 2001 / Prečítané 10975 krát
O priaznivých účinkoch červeného aj bieleho vína na ľudský organizmus sa píše už dlhšie. Podľa najnovších medicínskych výskumov má striedma konzumácia vína veľa pozitív.
Zistilo sa napríklad, že úmrtnosť ľudí, ktorí pijú víno (3 poháre denne), je v 10-ročnom časovom horizonte len polovičná v porovnaní s ľuďmi, ktorí víno absolútne nepijú. Zistili to dánski vedci počas dlhodobého výskumu.
   Víno chráni srdce - aby ste znížili riziko srdcového infarktu na polovicu, mali by ste štyrikrát do týždňa športovať, alebo piť denne dva poháre vína. Rozpúšťa krvné zrazeniny, znižuje podiel "zlého" LDL cholesterolu v krvi a súčasne zvyšuje "dobrý" HDL cholesterol.
Víno optimalizuje činnosť srdca, zvyšuje spotrebu kyslíka, zvyšuje svalovú energiu a pevnosť kostí. Inými slovami - zvyšuje výkonnosť podobne, ako keby ste športovali. Jediná nevýhoda - bez športu sa napríklad k plochému bruchu a širokému hrudníku nedopracujete.
Počuli ste, že na črevné infekcie je dobrý kamilkový čaj? Oveľa účinnejší je vínny strek. Podľa
výskumov, ktoré uskutočnil Tripler Army Medical Center v Honolulu, je taký účinný ako niektoré lieky a lepší ako tequilla či čistý alkohol.
Ľudia, ktorí pijú pravidelne, ale striedmo víno, sú vystavení menšiemu riziku, že dostanú Alzheimerovu chorobu - predpokladá sa, že je to spôsobené obsahom antioxidantov vo víne. Dokonca aj pevnejšia a pružnejšia pokožka sa dáva do súvislosti s každodenným pitím vína. Silný vplyv má hádam aj ležérna povaha ľudí, ktorí holdujú vínu: kto žije príjemne a v pohode, starne pomalšie.
Víno však môže pomáhať aj pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach:
Pri nadúvaní pomáha mladé, suché biele víno. Obsahuje minerálne soli a stopové prvky, ktoré dráždia hladké svalstvo čreva a produkciu tráviacich štiav.
   Ľahké červené vína obsahujú veľa draslíka, čo pozitívne pôsobí na unavené svalstvo očí, napríklad pri dlhodobej práci s počítačom. Odporúčaná dávka sú 2-3 poháre denne.
Proti hnačke pôsobí zase červené víno. Obsahuje veľa tanínu (obsahuje ho aj čierny čaj). Má sa piť jeden pohár pred jedlom a jeden po jedle. A čo pomáha proti zápche? Ľahké, mladé biele víno, ktoré podporuje (ale šetrne) činnosť čriev.
Suché ružové vína, rizlingy a silvány urýchľujú látkovú výmenu, odvodňujú a podporujú aj vylučovanie odpadových látok z organizmu. To urýchľuje chudnutie, treba mať však na zreteli, že víno, ako každý alkohol, podporuje chuť do jedla.
Rulandské a burgundské červené víno obsahuje veľa fosforu, ktorý posilňuje nervy.
Hoci to znie zvláštne, víno má aj povzbudzujúce účinky, dokonca pôsobí dlhšie ako káva. Fosfáty, ktoré obsahuje, pôsobia stimulujúco, železo a vitamín B12 urýchľujú tvorbu červených krviniek. To zvyšuje transport kyslíka v krvi. Tento efekt sa však dostaví len pri pravidelnom "požívaní" vína - po dvoch-troch týždňoch. Optimálna denná dávka je jeden pohár ku každému jedlu.
Ako sme už ale spomenuli, všetky pozitívne účinky sa dostavia výlučne pri striedmom pití vína - optimum sú dva-tri poháre denne. Samozrejme, myslia sa decilitrové poháre.

Ohodnoťte článok: