Dychovky ozaj v preši

September 2001 / Prečítané 2056 krát
Na nádvorí Zámku sa v poslednú augustovú nedeľu za veľmi teplého počasia tiesnili stovky milovníkov dychovky. Kultúrne centrum a Spolok dychovej hudby Cajlané tu organizoval I. ročník medzinárodného súťažného festivalu dychových hudieb pod názvom Dychovky v preši.
jubilujúca dychová hudba CajlanéOrganizátori na čele s Františkom Féderom pozvali na festival šesť hudieb, štyri zo Slovenska: Dubovanka z Piešťan, Textilanka z Trenčína, Májovanka z Holíča a domáca Cajlané, z Čiech Stříbrňanka z Kunovíc a z Rakúska Musikverein Engelhartstetten.
Prvý ročník bol významný nielen tým, že sa začala písať tradícia nového festivalu, ale aj preto, že dychová hudba Cajlané oslavovala 10. výročie svojho vzniku.
Úroveň festivalu bola skutočne vynikajúca, všetky účinkujúce kapely sa predstavili s tým najlepším, čo majú v repertoári, preto odborná porota pod vedením Jána Nemečka mala veľmi ťažkú úlohu pri určovaní celkového poradia. Mimoriadne kvality preukázala Stříbrňanka. Bolo očividné, že moravskí hudobníci hrajú s veľkou radosťou. Partia výborných muzikantov i spevákov, si dokáže získať srdcia poslucháčov. Veľký úspech u divákov mali aj Májovanka a domáci Cajlané.
Odborná porota nakoniec rozhodla, že víťazom festivalu sa stala Stříbrňanka pred DH Cajlané a Májovankou. Zhodne toto poradie na prvých troch miestach určili v hlasovaní aj prítomní diváci. Cenu primátora získali speváčky DH Cajlané Lucia Kikušová a Miroslava Sandtnerová, ďalšiu cenu za najobľúbenejšiu skladbu (Lásko, moja lásko) si odniesla Májovanka.
Pochvalu za vydarené podujatie si zaslúžia organizátori, ktorí pripravili priateľom dychovky mimoriadne krásny zážitok.

Ohodnoťte článok: