Náš rozhovor s riaditeľom pretekov Slovakia - Matador 2001

Milan Oravec / August 2001 / Prečítané 1558 krát• Ste spokojný s tohtoročným podujatím?
- V uplynulých rokoch sa naše podujatie hodnotí ako jedno z najlepších v Európe. Chceli sme to potvrdiť aj v tomto roku, a myslím si, že sa nám to podarilo. Bol to však zároveň jeden z najťažších ročníkov. Pričinilo sa o to počasie. Pred pretekmi celý týždeň pršalo, takisto v sobotu a v nedeľu doobeda. Navyše v sobotu v noci sa prehnala oblasťou víchrica. Ešteže máme také perfektné depo. Neviem ako by to vyzeralo, keby pretekárske stroje, stánky pretekárov i s občerstvením stáli na otvorenej a asfaltom nespevnenej ploche, bez osvetlenia.
• Ako hodnotíte športovú časť?
- Ťažko mi je vyjadriť sa k tomu. Boli tu však predstavitelia FIA a pozorovatelia z Belgicka, Francúzska, Švajčiarska a Rakúska, ktorí hovorili o našom podujatí veľmi pochvalne. Oceňovali organizačné zabezpečenie, ideálne podmienky pre pretekárov, zaujímavú trať pretekov ale aj bezpečnosť divákov.
• Nepoznačila negatívne hodnotenie havária, pri ktorej došlo k zraneniu divákov?
- Stáva sa to bežne i vo svete. Je to dôsledok nedisciplinovanosti samotných divákov, niektorí sa chcú dostať čo najbližšie k trati, aj na miesta, kde je to veľmi nebezpečné. V ich konaní im nezabránia ani upozornenia usporiadateľov a policajtov, ako to bolo aj v našom prípade. To čo sa stalo, nás však mrzí. Zahraniční pozorovatelia si pozorne všímali aj to, ako dokážeme byť akcieschopní i v zložitých situáciach. Za pár sekúnd boli na mieste nešťastia sanitky a vrtuľník, ktoré odviezli zranených do nemocnice v Bratislave.
• Preteky sa vydarili, ale vraj máte aj ťažké srdce...
- Na prípravu pretekov sme vynaložili veľa úsilia, uvedomujeme si totiž, že týmto spôsobom môžeme výrazne prispieť k propagácii Slovenska i tohto regiónu. Na naše preteky chodí veľa ľudí, mnohí prichádzajú zo zahraničia, záleží nám na tom, ako nás vnímajú. Mňa veľmi mrzí, že na preteky si nenašiel čas ani jeden zástupca Ministerstva školstva SR, ktoré má na starosti šport, hoci sme ich pozvali. Nehovorím už o tom, že nám nedali ani korunu dotácie. Verte, to bolí, a len ťažko sme to vysvetľovali našim zahraničným priateľom. Na druhej strane musím vysoko vyzdvihnúť ústretovosť a pomoc zo strany mesta Pezinka. Veľmi ma teší, že aj primátor si vždy nájde čas prísť na naše podujatie.
• Budú preteky do vrchu aj v budúcom roku?
- Keby to záležalo len na mne, tak poviem rovno, že áno. Či však zoženieme sponzorov, ešte neviem. Rozhodne však urobíme všetko preto, aby tieto preteky aj v budúcom roku v Pezinku boli.

Ohodnoťte článok: