V zajatí krásy drahých kameňov a zlata

August 2001 / Prečítané 1713 krát
Už po siedmykrát sa v Pezinku uskutočnilo dvojdenné, nezvyčajné príťažlivé podujatie pod názvom Pezinský Permoník. Mnohým Pe-zinčanom, žiaľ, tento názov ešte nič nehovorí, je to však veľká škoda, pretože zazrieť pohromade toľko krásy spútanej v mineráloch, fosíliach a drahých kameňoch ozaj stojí za to. Na svoje si prídu nielen zberatelia, ale i zvedavci, ktorí tiež veľakrát neodolajú a kúsok tej prírodnej nádhery si za primeranú cenu odnesú domov.
   Na výstave sa zišlo vyše tridsať vystavovateľov. Návštevníci mohli vidieť zbierky unikátnych kusov pezinských kermezitov, ktoré v takejto veľkosti (8-14 cm) sa vyskytujú len na troch miestach na svete
- v jednej bani v Bavorsku, v Zimbabwe a v Pezinku. Z našej oblasti tu boli aj valentinity, rýdzi antimonit, pyrit. Videli sme zaujímavé úlomky meteoritov a skamenelín z Maroka, selenitov, chapmanitov a achátov.
Na Permoníku sa aj v tomto roku ryžovalo zlato. Bolo to už po druhýkrát, keď pred Domom kultúry boli drevené prístrešky s kaďami s vodou. Záujemcovia o ryžovanie mali za úlohu pomocou ryžovacích panvíc nájsť v sáčku s pieskom zlatinky. Ukážky ryžovania boli aj na zlatonosnom potoku v Limbašskej doline.
Sprievodnými podujatiami Permoníku boli výstavy a prednášky o pezinskom hrade, mineráloch Pezinka, banských symbolikách v erboch, tehliarstve v Pezinku a výstava ezoterických fotografií Jána Babiara.
Pri príležitosti Permoníka bol slávnostne otvorený Pezinský náučný chodník a konal sa i krst knihy Dejiny baníctva v Malých Karpatoch.

Ohodnoťte článok: