Beseda o KNIHE

PhDr. Ľubomíra Miháliková / Jún 2001 / Prečítané 2192 krát
Dňa 26. marca sa konalo zaujímavé stretnutie Oľgy Feldekovej a PaedDr. Reného Bílika so študentami pezinského gymnázia. Usporiadateľom podujatia bola Okresná knižnica v Pezinku.
Dr. Bílik je autorom monografie o známom slovenskom básnikovi, spisovateľovi a publicistovi Ľubomírovi Feldekovi. Stretnutie sa týkalo práve tejto monografie. Dr. Bílik porozprával prítomným o pohnútkach a dôvodoch, ktoré ho viedli k jej napísaniu. Ľubomír Feldek sa na besede osobne nezúčastnil, zastúpila ho jeho manželka, spisovateľka Oľga Feldeková. V úvode svojho vystúpenia prečítala pozdravnú básničku z knižky Lapajova šľapaj, ktorá zaznela vtipne a úprimne. V besede veľmi bezprostredne odpovedala na mnohé zvedavé otázky študentov, čím si získala ich neskrývané sympatie. Dr. Bílik zdôraznil, že v celej literárnej činnosti, zvlášť básnickej, dobre známeho spisovateľa Ľubomíra Feldeka dominuje partnerský vzťah, vzťah muža a ženy, otca a dieťaťa, detí a rodičov. Zdá sa, že pre poéziu je to údel náročný tak ako aj v živote, veď nielen v poézii či próze máme čo robiť, aby sme partnerské stavy zvládali. O to príjemnejšie je nechať sa prekvapiť nápaditosťou básnika keď nás môže miestami i inšpirovať, či poučiť.
V knihe dr. Bílika sa preberajú všetky vážnejšie oblasti tvorby Ľ. Feldeka. Táto ojedinelá publikácia bude určite osožná nielen našim študentom, ale aj širšej verejnosti, ktorej je meno Ľ. Feldeka známe.


Ohodnoťte článok: