Pezinok sa predstavil v Mosonmagyaróvári

Milan Oravec / Jún 2001 / Prečítané 2222 krát
   Po rakúskom Neusiedl am See sa Pezinok predstavil aj v maďarskom partnerskom meste Mosonmagyaróvári. V dňoch 8.-15. júna sa u južných susedov uskutočnilo viacero podujatí, ktorých cieľom bolo čo najširšie prezentovať naše mesto, jeho kultúru, a pri osobných stretnutiach občanov oboch miest nadviazať priateľské kontakty a vzájomnú spoluprácu.
Týždeň Pezinka v Mosonmagyaróvári začal ochutnávkou slovenských špecialít v reštaurácii Fontána. Po tri dni jedlá pripravovali kuchárski majstri z našej Zámockej vinárne. V nedeľu 10. júna bolo oficiálne otvorenie za účasti primátorov partnerských miest Pála Stipkovitsa a Ivana Pessela.
Primátori oboch spriatelených miest.   Prítomní boli maďarský veľvyslanec v SR Miklos Boros, prednosta Krajského úradu v Bratislave Branislav Longauer a ďalší hostia a občania oboch miest.
Na znak priateľstva spoločne zasadili na voľnom priestranstve pri kultúrnom dome strom. V rámci kultúrnej časti sa predstavili so svojím programom žiaci Základnej umeleckej školy v Pezinku a operný spevák Peter Sýkora s malým salónnym orchestrom Barcola. V miestnom kostole s úspechom vystúpil chrámový zbor AD UNA CORDA. Účastníci si mohli pozrieť tiež výstavy fotografií Jána Štrbu, pezinských tvorcov poštových známok, pekárskych a vinárskych výrobkov. Nechýbala ukážka starých áut členov Veteran car clubu Pezinok a samozrejme ochutnávka našich vín.
V ďalších dňoch sa v Mosonmagyaróvári uskutočnili stretnutia študentov a dôchodcov. Študenti si zmerali sily na športovom poli, zohrali vzájomné zápasy v basketbale a vo futbale. Dôchodcovía si so záujmom pozreli Mosonmagyaróvár a večer sa zúčastnili Vystúpenie speváckeho zboru AD UNA CORDA v miestnom kostolena posedení so svojimi rovesníkmi, na ktorom na počúvanie a do tanca vyhrávala dychová hudba Cajlané.
Kultúrny život v 31-tisícovom partnerskom meste obohatili aj tanečné a hudobné ukážky Mira Holzmanna s kolektívom a vystúpenie bábkového divadla PIKI. Na rozlúčkovom večere v kultúrnom dome vystúpili sláčikové kvarteto Bozin, tanečníci, sólové speváčky a bluegrassová skupina 29 strún.
Prezentácia Pezinka v Mosonmagyaróvári bola ozaj bohatá. Prehĺbila vzájomné vzťahy občanov susedných krajín ukázala na možnosti spolupráce na regionálnej úrovni.
O niektorých poznatkoch. získaných pri pobyte v partnerskom meste, prinesieme materiál v

Ohodnoťte článok: