Záľubu našli v starých bicykloch

Ing. Eva Lupová / December 2000 / Prečítané 3639 krát
obr23.jpg (22390 bytes)

Veteran Victoria bike-club
   Väčšina z nás žije s predsudkami, že mladí ľudia nemajú úctu k ničomu starému. Túto domnienku jednoznačne vyvracia skupina jedenástich mladých Pezinčanov, ktorých koníčkom je reparovanie a spojazdňovanie starých bicyklov. Z rozprávania Rasťa Slaného sme sa o nich dozvedeli:

Ako sa dali dokopy
Nápad venovať sa starým bicyklom dostal Rasťo spolu s Jurom Bacigalom, keď našli minulý rok na smetisku starý tandem (dvojbicykel), ktorému chýbal pedál. Veľká  chuť  niečo s tým urobiť ich

Štyria z jedenástich mladých veteránov so svojimi dvojkolesovými miláčikmi: zľava Juraj Bacigál, Peter Polák, Rasťo Slaný a Matej Slaný.

dala dokopy. Práve vtedy si povedali, že keď ľudia dokážu opravovať staré autá a motorky, prečo by sa nedali bicykle? A tak vznikol Veteran Victoria bike-club.

O čo tu ide
Každý starý bicykel je pre nich výzvou dokázať sebe, ale aj okoliu, že nič nie je nemožné a že aj takýmto spôsobom sa dá zaujímavo využiť voľný čas. Je v tom kus dobrodružstva, ktoré predpokladá nemalú šikovnosť a vynaliezavosť nájsť čo najvhodnejšiu a najstaršiu súčiastku, ak už sa nedá zohnať pôvodná. Zdrojom takýchto, pre nich pokladov, sú zvyčajne kovošroty, smetiská a staré pre iných nepotrebné veci, kde dokážu nájsť to, čo potrebujú. V tejto súvislosti je vhodné zdôrazniť, že nik z chlapcov nie je, ako sa vraví, od fachu. Povedzme Rasťo sa v súčasnosti učí za mäsiara-udenára.

Čo tvorí ich zbierku
Hneď na začiatku treba povedať, že v inventári svojho klubu nemajú žiadne zázraky modernej techniky (horské bicykle a pod.). Ich pýchou sú dva tandemy (bicykle), z nich jeden 69-ročný značky Ukrajina a ešte jeden bicykel spred prvej svetovej vojny. Spomínaného temer 70-ročného deduška má “na svedomí” Braňo Hletko, ktorý našiel rám, “trošku” sa s ním pohrali a dnes vyzerá ako z továrne.

Prvé predstavenie na verejnosti
Čo sa im od leta roku 1999 podarilo spojazdniť, s tým sa hneď v septembri toho roku predstavili v alegorickom sprievode na Vinobraní v Pezinku. Ďalšiu príležitosť ukázať okoliu výsledky svojho majstrovania im poskytlo podujatie organizované združením Prevencia AD v máji roku 2000 pri pezinskom rybníku, na jeseň tohto roku v rámci aktivít prevencie proti drogám sa prezentovali v Bratislave-Petržalke.

Čo chystajú
Túto zimu plánujú využiť na opravu svojho “vozového parku”, ktorý dostal cez sezónu zabrať a potrebuje nutne generálnu údržbu. Radi by to stihli do 1. apríla, aby sa mohli predstaviť na podujatí chystanom k tomuto bláznivému dňu. Na Medzinárodný deň detí zase pripravujú cyklistické preteky a ur
čite nebudú so svojimi dvojkolesovými miláčikmi chýbať ani na budúcoročnom Vinobraní. Keby malo o ich exponáty záujem Malokarpatské múzeum, sú pripravení ich zapožičať.

Výzva
Hoci ich klub má v súčasnosti 11 členov, radi uvítajú medzi sebou ďalších záujemcov. Ak toto ich minipredstavenie niekoho oslovilo a má aspoň 14 rokov, môže sa skontaktovať s Rasťom, tel. 640 14 93.

Ohodnoťte článok: