Okienko spotrebiteľa

December 2000 / Prečítané 1702 krát
Pracovníčky Odboru živnostenského podnikania a ochrany spotrebiteľa OÚ v Pezinku MVDr. Evy Šaligovej sme sa spýtali:

Čo by ste odporúčali spotrebiteľom, na čo si majú dávať pred Vianocami pozor, aby si ušetrili nervy a najmä peňaženku?
Veľa ľudí nakupuje na poslednú chvíľu. Treba si dať na nákup darčekov čas, aby sme pre uponáhľanosť a nepozornosť nekúpili zlý výrobok. Konkrétne pri vianočných trhoch. Tovaru je veľa, kupujúcich tiež. Obchodníci často prídu z iných regiónov a potom je problém reklamovať tovar. Treba dávať pozor a odložiť si blok z registračnej pokladnice. Ak obchodník tvrdí, že má pokazenú pokladnicu, treba si v každom prípade vyžiadať náhradný blok.

Často sme svedkami toho, že najmä trhovníci predávajú takmer čierne banány za pár korún. A ľudia kupujú...
V žiadnom prípade sa takéto banány nesmú predávať. Ani za korunu. Ide o nepodarkový tovar (nevyhovuje predpísanej norme). A ak kupujeme ovocie, dajme si pozor na ruky predávajúcich. Stáva sa, že si predávajúci obalia závažia igelitom, aby neštrngali a pri vážení ich pribalia k tovaru. Treba si všimnúť, ako obchodníci vážia. Najmä dávať si pozor na tzv. sklonné váhy. Niekedy nižšia cena na sklonnej váhe je vlastne vyššia ako na elektrickej. Váhy by mali byť ciachované. Často je cena určená už keď obchodník zoberie tovar do rúk, kým ešte padne na váhu. Vo váš neprospech. A v neposlednom rade skontrolujte si pri platení, či vám predávajúci správne vydá! Mnohí nepoctvivci z radov obchodníkov využívaju práve našu zaneprázdnenosť v tomto predvianočnom zhone. Ak platíte tisíckorunáčkou a predavačka vám vydá akoby ste platili päťstokorunáčkou, nemusíte si to všimnúť. Keď to zistíte pri platení, v žiadnom prípade sa nevzďaľujte od pokladnice (zabránite tým manipulácii s peniazmi účtujúcemu pracovníkovi). Dajte si zavolať vedúceho a trvajte na tom, aby sa urobila uzávierka pokladnice.

Na štedrovečerný stôl patrí tradičný vianočný kapor. Aké sú hmotnosti jednotlivých akostných tried?
Pri predaji (celých rýb) kaprov z tuzemskej produkcie platí STN 466802, ktorá stanovuje minimálne hodnoty hmotnosti u kaprov nasledovne: výber - 2500 gramov, I. trieda - 1000 g, II. trieda - 700 g, III. trieda - 500 g. Predajca musí byť označený obchodným menom ako aj menom zodpovedného pracovníka (čas nemusí byť uvedený). Musí však byť na viditeľnom mieste cenník, kde je uvedený názov ryby, akostná trieda, hmotnosť a jednotková cena.

Ohodnoťte článok: