Spýtali sme sa viceprimátora Olivera Solgu

December 2000 / Prečítané 1671 krát
Pán viceprimátor, spred budovy radnice bola odstránená fontána so súsoším. Občania sa pýtajú, čo bude na uvoľnenom mieste?

   - Ako sme už niekoľkokrát avizovali, na mieste bývalej fontány bude umiestnený Marianský stĺp, ktorý je dnes v reštaurátorských ateliéroch, kde sa vyhotovuje odliatok sochy Panny Márie a ostatné časti súsošia. Domodelovávajú sa tiež chýbajúce časti a reštauruje sa kamenný podstavec.
V exteriéroch na Radničnom námestí sa realizuje stavebná časť súsošia, kruhový stupňovitý podstavec s 12 stĺpmi a reťazami.
Slávnostné odhalenie tejto vzácnej pamiatky sa chystá 14. júna budúceho roku, na pamätný deň mesta Pezinok, keď mu boli v roku 1647 udelené výsady slobodného kráľovského mesta.
Súsošie “prešiarov” je v depozite mesta a do budúcoročného Vinobrania by malo byť tiež reštaurované a umiestnené na Holubyho ulici v parčíku pred vinárňou pána Matyšáka, ktorý sa bude podieľať na rekonštrukcii a jeho osadení. Oprava a záchrana je komplikovaná už i preto, že sochy boli od roku 1964 vystavené vonku a sú len z vypálenej hliny, na ktorej zapracoval “zub času” i vandali.
Mesto má v budúcom roku pripravené ešte viaceré akcie na záchranu vzácnych architektonických a sochárskych pamiatok a ráta s nimi i v práve schválenom rozpočte.

Ohodnoťte článok: