Požehnanie a ochutnávka mladého vína

November 2000 / Prečítané 1788 krát
  V piatok 10. novembra mali naši vinári sviatok. Na pozvanie Malokarpatského osvetového strediska, Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov, Združenia malokarpatskej vínnej cesty a mesta Pezinok sa zišli vo veľkom počte v Dome kultúry. Dôvodom bola oslava nového vína, zlatistého moku, ktorý už toľko preslávil Pezinok a kraj pod Malými Karpatami.
Katolícky farár Zdenko Sitka a farárka evanjelickej a.v. cirkvi Helena Benková pri akte požehnania mladého vína   Keď sa rodila tradícia Svätomartinského požehnania mladého vína, organizátori azda ani nepredpokladali, že o pár rôčkov táto akcia dosiahne až také rozmery. Spočiatku mestské podujatie sa rozšírilo na regionálne. Do Pezinka začali prichádzať mnohí vinári, vinohradníci a milovníci vína aj z okolia.
Vinári prinášajú svoje nové vína, každý položí pár fľašiek na spoločný stôl, a potom keď ich predstavitelia cirkvi požehnajú, ponúknu z nich svojich konkurentov a priateľov. Tých pár hodín na tomto stretnutí sa nesie vždy vo vynikajúcej, srdečnej atmosfére, akú dokážu vytvoriť ozaj len ľudia naladení na jednu strunu. Mýlil by sa ten, kto by si myslel, že sa sem prichádzajú ľudia opíjať. Je to čas na vďakyvzdanie za úrodu, na hodnotenie vinohradníckeho roka a kvality vín, je to príležitosť na výmenu skúseností.
Ako v úvode stretnutia konštatovali vinohradníci a vinárski odborníci Ján Hacaj a Milan Pavelka, tento rok sa vinárom vydaril, hrozno malo vysokú cukornatosť, očakáva sa, že budú kvalitné vína. Tí čo ich mali možnosť ochutnať, aj keď ešte mladé a nevyzreté, to mohli len potvrdiť.
Vďaka teda za dobrú úrodu, vďaka za dobré vína a vďaka tiež usporiadateľom za pekné a dôstojné podujatie.

Ohodnoťte článok: