Týždeň Pezinka v NEUSIEDL AM SEE

Ing. Eva Lupová / Október 2000 / Prečítané 2290 krát
   V dňoch 15.-21. októbra sa konal v partnerskom meste Neusiedl am See Týždeň Pezinka. V súvislosti s ním navštívili Rakúsko desiatky Pezinčanov. Uskutočnili sa tam viaceré spoločenské stretnutia, kultúrne a športové vystúpenia.
Prezentácia Pezinka začala slávnostným otvorením, na ktorom sa zúčastnili predstavitelia oboch miest, na čele s primátormi Ivanom Pesslom a Kurtom Lentschom. Občania Neusiedl am See si počas siedmich dní mohli pozrieť výstavu pezinských výtvarníkov, vystúpenia súborov Bozin, Cajlané, Pytagorová teta, Groove clinic, 29 strún, Coctail, speváckeho zboru Ad Una Corda a žiakov ZUŠ. Firma UNO sa predstavila módnou šou a tanečníci z Petanu ukážkami tancov. V rámci športovej časti sa prezentovali mladí basketbalisti a veľký úspech mali aj ukážky veteránov (autá, motocykle), judo, armwrestling, karate, Taek-won-do, aerobic - Bubaja.
Okrem oficiálnych stretnutí sa konali tiež spoločenské akcie, ktorých účastníkmi boli seniori (stretnutie vo Farskom dome) a študenti z pezinských stredných škôl (navštívili miestne stredné školy). Samozrejme, že nechýbala degustácia pezinských vín.
Týždeň Pezinka v Neusiedl am See bol vynikajúcou príležitosťou na prehĺbenie spolupráce a bližšie spoznanie obyvateľov oboch partnerských miest. Pri tejto príležitosti by sme chceli poďakovať všetkým tým, ktorí prispeli k dobrej reprezentácii nášho mesta.

Predstavujeme partnerské mesto

NEUSIEDL AM SEE

   21. Júna 2000 bola podpísaná zmluva o spolupráci medzi tromi mestami - Neusiedl am See (Rakúsko), Mosonmagyaróvár (Maďarsko) a Pezinok.
Dnes vám predstavujeme rakúskeho partnera:

Geografické údaje:
Poloha: spolková krajina Burgenland, na severnom cípe Neusiedelského jazera
Počet obyvateľov: 5 432
Rozloha: 5 716 ha
Nadmorská výška: 133 metrov

Z histórie mesta:
1209 - prvá zmienka ako Sumbotheil, po nemecky Samstagmarkt (So- botný trh)
1241 - predpokladané úplné zničenie Mongolmi
1282 - po novej výstavbe a novom osídlení prvá doložená zmienka o Niusidel
1427 - grófovia zo Svätého Jura a Pezinka ako vlastníci panstva Starý hrad a tým tiež Neusiedl.
          Nasleduje častá zmena zemepánov.
1517 - udelenie trhového práva
1645 - najstrašnejší morový rok s 544 mŕtvymi v priebehu roka
1683 - Turci vypálili alebo zničili podstatnú časť domov
1708 - dobytie a zničenie trhu a Tábora Kurucmi
1809 - ubytovanie napoleonských vojsk s obrovskými finančnými obeťa- mi obyvateľov
1824 - odmietnutie prvého oficiálneho návrhu na povýšenie Neusiedlu
1926 - Neusiedl dostal mestské práva (10. apríla)
1978 - uzavretie partnerstva s mestom Deggendorf
2000 - podpísanie zmluvy o spolupráci s mestami Pezinok a Mosonma- gyaróvár (21. Júna)

Historické pamiatky:

   Farský kostol svätého Mikuláša (prestavaný z románskeho kostola v rokoch 1460 - 1464), Kalvária, Morový stĺp (1696), Johanská kaplnka (1735), stĺp Svätej trojice (1713), Kristov stĺp (1609), Floriánov stĺp (1745), Modrý kríž (2. pol. 18. stor.).

Ďalšie pozoruhodnosti:

   Tábor (zrúcanina stredovekého hradu), cechový strom (kovové siluety remesiel aktuálnych v meste a okolí doplnené o erby obcí a miest Burgenlandu vyhotovené pri príležitosti 70. výročia mesta Neusiedl am See).

Spoločné korene:

   Spojenie Pezinka s Neusiedl am See nie je len novodobou záležitos- ťou, ale má stáročnú históriu. V publikácii o Neusiedl sme našli, že bolo vo vlastníctve grófov zo Svätého Jura a Pezinka. Až po vymretí tohto rodu prešiel Neusiedl do vlastníctva rakúskej koruny.

Vítajte v Neusiedl am See:

Neusiedelské jazero - najväčšie v Európe. V popredí kameraman TV Pezinok Ľuboš Guštafík.   Naše partnerské mesto Neusiedl am See sa nachádza na úpätí temer nekonečných vinohradov, obklopené jedinečnou faunou a flórou, pri najväčšom stepnom jazere v Európe. Možno ho charakterizovať ako administratívne, nákupné, kultúrne a rekreačné centrum Burgenlandu.
Neusiedl je vďačným cieľom pre turistov, či už peších, motorizovaných alebo na bicykloch. Turistické chodníčky vedú cez vinohrady a lesy, po vyše 80-kilometrovej cyklotrase okolo Neusiedelského jazera. Zaujímavým cieľom prechádzok je kalvária s miernym prevýšením a ruiny Tábor s nádherným výhľadom na jazero a okolie. Neusiedelské jazero je v lete zaujímavým miestom na oddych a vodné športy. Jeho upravené pláže poskytujú rôzne atrakcie a zábavu pre deti i dospelých vrátane jazdy na plachetniciach, surfovania a tobogánu. Pre zaujímavosť, v Neusiedli je 22 tenisových ihrísk, z toho 3 sú v tenisovej hale. Priamo pri Hlavná ulicajazere sa nachádza múzeum a krytá plaváreň. V zime sa jazero mení na nekonečný priestor na korčuľovanie.
Z oblasti kultúry a umenia k najza- ujímavejším miestam patrí Panónske múzeum, ktoré vlastní Karl Eidler. Sústredil v ňom 8000 exponátov, poľ- nohospodárskym náradím počnúc a domácim riadom končiac. Známa je i galéria v Gerbruben, pravidelný mestský festival, ktorý sa koná vždy v prvú sobotu v auguste, mestský miešaný chrámový zbor, mestský orchester a tanečná skupina.
Svoj potenciál predstaví Neusiedl Pezinčanom v reprezentatívnej podobe na Vinobraní v septembri 2001 v rámci Týždňa Neusiedl am See.


Ohodnoťte článok: