Návšteva japonskej princeznej

Október 2000 / Prečítané 1916 krát
   Rozširovanie stykov s Japonskom, s jednou z najvyspelejších krajín sveta, môže byť prínosom pre každý štát. Je to krajina nielen s vyspelým hospodárstvom ale aj bohatou kultúrou. Nečudo, že aj Slovensko má veľký záujem o prehĺbenie spolupráce.
Dokumentuje to aj nedávna návšteva Jej cisárskej Výsosti japonskej princeznej Sayako, ktorá prišla na Slovensko na pozvanie našej vlády. V rámci pobytu mala stretnutia s premiérom M. Dzurindom, ministrom zahraničných vecí E. Kukanom a predsedom parlamentu J. Migašom.
V programe princeznej Sayako bola aj návšteva Pezinka. Počas vyše hodinového pobytu navštívila Malokarpatské múzeum (MM). Na pôde mesta ju ako prvý privítal primátor Ivan Pessel tradičným slovanským spôsobom chlebom a soľou. Potom si japonská princezná v sprievode predstaviteľov mesta a riaditeľky MM so záujmom pozrela vinohradnícku expozíciu múzea a besedovala s hostiteľmi. Pri tejto príležitosti princezná Sayako urobila tiež zápis do Pamätnej knihy mesta, ochutnala pezinské víno a pozdravila sa s prítomnými občanmi.

   Princezná Sayako, je prvá a jediná dcéra japonského cisára Akihita. Narodila sa 18. apríla 1969. Pri narodení jej udelili titul princezná Nori. Princezná skončila Univerzitu Gakushnin so špecializáciou na japonskú literatúru. V súčasnosti sa princezná Sayako venuje vedeckej práci na inštitúte ornitológie, venuje sa predovšetkým výskumu života rybárika kráľovského.