Kde sú veci z Bolívie?

August 2000 / Prečítané 2105 krát
Do redakcie sme dostali list B. Petrika z Košíc, z ktorého vyberáme:
- Srdce mi poskočilo radosťou, keď som po dlhom čase, na mojom sedemmesačnom putovaní po štátoch Južnej Ameriky, začul v Bolívii slovenčinu. Prihovoril som sa preto, nemenej prekvapeným rodákom, mieracim práve na pivo. Pridal som sa k nim. Pri debate som sa dozvedel, že ide o troch podnikateľov z Pezinka a jedného z Rače. Všetci prišli do Bolívie na pozvanie rodáka žijúceho v La Paze. Keď sme dopili, poprosil som ich, či by po príchode domov nezatelefonovali môjmu bratovi, ktorý býva v Bratislave, že som živý a pokračujem v ceste podľa plánu. Sľúbili, že zatelefonujú.
Večer, keď som si zapisoval zážitky z prežitého dňa, ma napadlo, že by som mohol dotyčných rodákov ešte poprosiť, či by mi nezobrali niektoré moje veci domov, aby som ich nemusel zbytočne nosiť v ruksaku. Boli veľmi ochotní a tak som im do igelitky nabalil malý fotoaparát s naexponovaným filmom, ústnu harmoniku, nôž v puzdre, koženú baretku, mapy a plány miest, cez ktoré som prešiel. Boli to drobnosti, ale predsa mi v ruksaku ubudlo.
Aké bolo však moje prekvapenie, keď som sa 19. mája vrátil domov a brat mi povedal, že mu nikto netelefonoval, ani nič neodovzdal. Ešte som nejaký čas počkal, ale keď sa nič nedialo, vybral som sa do Pezinka. S pomocou priateľov a miestnej polície som našiel jedného z dotyčných pánov. Hneď ma spoznal, on ale tašku vraj neniesol, ani nič o nej nevie. Dal mi adresu kamaráta z Rače. Ten ma už čakal pred domom, ale povedal mi, že ani on o taške nič nevie. Ďalšiemu Pezinčanovi sa neviem na mobil dovolať, a toho štvrtého po mene (ani jeho adresu a tel. číslo) nikto vraj nepozná. Možno práve on má moje veci a chce mi ich vrátiť. Preto sa obraciam na Vás s prosbou o uverejnenie môjho listu. Moju i bratovu adresu som dal obom navštíveným podnikateľom a svoje telefónne číslo zasielam aj Vám do redakcie.
Toľko list B. Petrika. Zostáva nám len veriť, že spomínané veci sa k adresátovi skoro dostanú.

Ohodnoťte článok: