Z ROZHOVORU SO ŠTEFANOM TOTOM V ŠPORTE

Jún 2000 / Prečítané 1577 krát

   Novým trénerom basketbalového majstra Slovenska Slovakofarmy Pezinok od novej sezóny sa stáva Juhoslovan Stevan Tot, ktorého priaznivci basketbalu poznajú z pôsobenia vo Svite. Denník Šport priniesol s ním 5. júna t.r. rozhovor, z ktorého vyberáme:

Čím ste presvedčili manažérsky tím majstra o tom, že dal prednosť vám a nie konkurentom zo Splitu či Zadaru?
- Myslím si, že sme sa stretli na jednej vlne. Chceme preraziť do basketbalovej Európy a práve to nás spojilo. Predložil som aj návrh hráčskeho kádra, ktorý bude mať šancu v jednom z pohárov FIBA preraziť.

Obhájiť titul majstra Slovenska a v jednom z pohárov FIBA vybehnúť po schodíkoch vyraďovacích kôl čo najvyššie. Na to je však potrebný kvalitný káder a vykryštalizovaný herný prejav.

- Káder je v podstate jasný. Kostru, okolo ktorej sa bude všetko krútiť, bude tvoriť trojica dominantných hráčov na poste "jednotky" Ristanovič, na mieste "štvorky" Naglič - dvaja lídri tímu - a pod košom v priestore "päťky" pivot, ktorého
však ešte hľadáme. Ďalšími v kádri sú Weiss, Kuznecov, Lukjanec, Štec, Timko, Mičuda, Andruška, Dragan Alexič (1970, 196, Juh.) a mladý Háger. Ďalších vyberieme zo šestice zahraničných hráčov, ktorých máme vo výhľade.

V čom bude Pezinok iný?
- V agresívnej obrane, ktorej budeme venovať minimálne šesťdesiat percent času. Samozrejme, že bude taká, aké typy hráčov budeme mať. Nebude jej však chýbať variabilita a budeme pracovať na viacerých obranách. V útoku je potrebné reagovať na skrátenie tridsiatich sekúnd na dvadsaťštyri a musíme ho zrýchliť. Chcem, aby hráči dostali do krvi čo najrýchlejší prechod do útočných pozícií. A aký budeme hrať basketbal? Taký, ako atleticky a basketbalovo vzdelaných budeme mať hráčov. Ale taký, aby sme vyhrávali. A my chceme vyhrávať. Ako? To nie je dôležité. Dúležité je, aby sa víťazilo.

Kedy začínate? Na zmenu je predsa potrebný čas. Veľa času.
- Budeme mať na to spolu tri mesiace. Normálne na to musí stačiť jeden a pol mesiaca. Ale, budem predsa narábať s hotovými basketbalistami.

Viete, čo ste zdedili?
- Áno. Urobil som si analýzu. Z kaziet i z rozhovorov.

Kedy teda vybehne váš káder - aj s novými hráčmi - na prvý tréning?
- Najprv príde 10. júna na dvoj-trojdňové otestovanie kondičný tréner Ferencz Kamasi z Juhoslávie, ktorý už pracoval v tejto úlohe s Radnički Belehrad, Spartakom Subotica i Vojvodinou Novi Sad. Do 15. júla budú mať potom hráči voľno, ale v rukách budú mať aj individuálny program prípravy. Od 15. júla do 8. augusta budeme v Pezinku a na Babe a prvých šesť týždňov bude v predpoludňajšej časti tréningov atletická kondícia a od 8. do 20. augusta budeme vo Vysokých Tatrách. Do 1. septembra potom budeme v Pezinku.

Nehovorili ste o lopte.
- Lebo bude od prvého dňa až do konca prípravy súčasťou každého tréningu.

Koľko prípravných zápasov odohráte?
- Spolu ich bude 15 a prvý v treťom augustovom týždni. Posledné tri už musí byť zreteľný herný prejav. Budeme vyhľadávať kvalitných súperov. Lebo len od lepších sa dá učiť. Hoci, aj od horších, ale od tých, ako to nerobiť... Okrem iných sa stretneme s Albou Berlín, Olimpijou Ľubľana a Partizanom Belehrad.


Ohodnoťte článok: