Tridsať odvážnych na pódiu

Jún 2000 / Prečítané 2444 krát
Členky mestskej organizácie Únie žien mali v minulom roku poriadnu dávku odvahy, keď sa pustili do organizovania speváckej súťaže SPIEVA PEZINOK - SPIEVAJTE S NAMI. Ten kto má skúsenosti s organizovaním podobných podujatí musí oceniť snahu nadšených organizátoriek, ktoré iste veľa presviedčali, aby získali na prvý ročník, aspoň zopár, súťažiacich. Napokon sa im ich podarilo zabezpečiť trinásť.
S napätím sme očakávali ako tomu bude v tomto roku. Výsledkom dôslednejšej prípravy bolo, že sa prihlásilo viac súťažiacich spolu dvadsaťpäť a prišlo aj viac ľudí do hľadiska. Bolo dobré, že podujatie sa uskutočnilo v divadelnej sále. Vhodnejšia miestnosť a lepšie osvetlenie dodali podujatiu celkom inú atmosféru, čo si pochvaľovali súťažiaci i diváci.
   Na pódiu sa vystriedalo tridsať amatérskych spevákov s 25 súťažnými pesničkami. V kategórii detí, ktorej patrila úvodná časť programu, odznelo trinásť piesní. Najmladšími účastníčkami súťaže boli sedemročné - Kristínka Satková a Dominika Haršániová. Len dva hlasy diváckej poroty rozhodli o tom, že najúspešnejšou detskou speváčkou sa stala Ivana Poláčková (165 hlasov) pred minuloročným víťazom Danielom Fischerom.
V kategórii dospelých vystúpilo štrnásť súťažiacich s dvanástimi pesničkami. Podobne ako v minulom roku zvíťazila Miroslava Hančíková, tesne pred Miroslavou Sandtnerovou. Za interpretáciu piesní Noc na Karlštejně a Si môj pán si obe vyslúžili u divákov obrovský potlesk.
Najúspešnejší štyria súťažiaci v každej kategórii dostali vecné ceny. Cenu mesta Pezinok získala Ivana Poláčková za súťažnú pieseň Izabel. V programe vystúpil aj člen Opery SND Peter Sýkora, detský spevácky zbor pod vedením Aleny Maderičovej a úspešní recitátori zo základných škôl. Hudobný doprovod pre účinkujúcich zabezpečil Štefan Horváth, konferovali Elena Tyková a Božena Mizerová.

   Povedali po súťaži:
   Anna Prokopová, predsedníčka mestskej organizácie Únie žien.
- Myslím si, že tohtoročná súťaž sa vydarila. Oproti vlaňajšku sme mali viac súťažiacich, aj ľudí v hľadisku. Teší ma, že očividne rastie úroveň súťaže. Najmä u detí vidno, že ich niekto odborne pripravuje. Sú schopné spievať ľudové pesničky i operné skladby. Za dobré znamenie považujem to, že súťažiaci sa nám na súťaž prihlasujú už sami.

Peter Sýkora, člen Opery SND:
- Súťaž sa mi páčila, má už solídnu úroveň. Všimol som si odvážne hlasy niektorých účastníkov. Držím palce najmä mladým spevákom, ale i organizátorom, aby vydržali. Za menšie nedostatky považujem neveľmi výraznú propagáciu a treba zlepšiť aj hudobný doprovod.

V Ý S L E D K Y

KATEGÓRIA DETI:
1. Ivana Poláčková, 14 rokov, pieseň Izabel
2. Daniel Fischer, 12 rokov, Ak nie si moja
3. Soňa Šajermanová, 12 rokov, Sedí sokol...
4. Jana Kosová, 13 rokov, Don´t cry for me...

KATEGÓRIA DOSPELÍ:
1. Miroslava Hančíková, Noc na Karlštejně
2. Miroslava Sandtnerová, Si môj pán
3. Stanislava Volná, Noc na Karlštejně
4. Ján Lunák, Když jsem šel z Hradišťa
    Marianna Ivicová, Don´t know to love...

Ohodnoťte článok: