V KLIMATEXE TO VEDIA

Máj 2000 / Prečítané 2467 krát
Pred vyše rokom vznikol v Pezinku nový cyklistický klub

  V médiach sa často objavujú správy o úspechoch cyklistov Klubu horskej cyklistiky KLIMATEX SCHWINN Pezinok, ale o tomto klube vieme toho veľmi málo. O bližšie informácie sme požiadali predsedu klubu Reného PEIGERA:

Kedy vznikol váš klub?
- Náš klub, ako záujmové združenie, vzniol v januári 1999. Dva roky predtým som pracoval v Kaktus biku v Bratislave, kde som mal na starosti horských krosárov, so špecializáciou na zjazdové a slalomové disciplíny. Potom padla myšlienka, že by sme mohli s touto činnosťou začať v Pezinku, kde sú lepšie terény. Zaumienili sme si, že vytvoríme solídny tím, v ktorom nájdu miesto pretekári z Pezinka i okolia.

Ako sa vám to darí?
- V čase založenia klubu sme mali šesť pretekárov, teraz ich máme 23. Samozrejme, tak ako k nám pretekári prichádzajú, tak od nás aj odchádzajú. V minulom roku náš tím posilnila majsterka Slovenska Táňa Kutlíková. Našimi pretekármi sú minuloročný majster Slovenska na dráhe Štefan Petergáč a majster sveta v triale Štefan Pčola.

Aké výsledky dosahujú vaši prete- kári?
- Okrem titulu T. Kutlíkovej sme získali v minulom roku na majstrovstvách SR dve tretie (Ľ. Bugáň, Ľ. Ondruš, obaja muži) a tri štvrté miesta (T. Zentko, R. Jízdny, R. Krištek). Na celkovo siedmom mieste v Slovenskom pohári sa umiestnil junior Matúš Uher, ktorý reprezentoval Slovensko aj na majstrovstvách sveta vo švédskom Are. Celkove sme získali najviac bodov zo všetkých slovenských klubov a tak sme sa dostali v hodnotení Asociácie horskej cyklistiky na Slovensku na prvé miesto, pred také kluby, akými sú KCK Oslany, Prievidza, Tatranské orly. V tomto
roku sme začali na pretekoch v Bratislave víťazstvom M. Uhra, T. Kutlíková bola druhá a L. Kaštílová štvrtá.

Zdá sa, že máte šťastnú ruku pri výbere pretekárov. Čím ich do klubu lákate?
- Nemusíme robiť nijaký nábor. Tí prví šiesti boli vlastne z Kaktus biku, ktorých som si zobral so sebou. Ostatní prišli vďaka tomu, že máme dobré tréningové zabezpečenie, stálu starostlivosť o náhradné dielce ako i vytváranie optimálnych podmienok pri súťažiach.

Máte spoločné tréningy?
- V januári sme mali týždenné spoločné sústredenie košickej i pezinskej skupiny pretekárov pod vedením trénera Daniela Sajtáka. Vyvrcholením prípravy bolo sústredenie na Kanárskych ostrovoch, na ktorom sa zúčastnili štyria pretekári - Š. Petergáč, Ľ. Ondruš, T. Kutlíková a M. Uher. Trénoval s nimi aj Filip Polc. Ostatní boli na sústredení v Dudinciach. Inak každý náš jazdec má vypracovaný individuálny plán tréningovej prípravy, lebo každá kategória pretekárov má inú silovú dispozíciu.

Ako to, že nemáte existenčné problémy?
- To sa môže zdať len navonok. Slovenská cyklistika je na tom veľmi zle. Ani náš klub nemá hlavného sponzora. Niečo dostaneme ako dary, ale poväčšine sponzorský príspevok je vo forme možnosti nákupu bicyklov a náhradných dielcov za nižšie ceny, ako je tomu v obchodoch. Pretekárom poskytujeme toľko, koľko môžeme, ale všetci pociťujú zvýšenú starostlivosť o nich.

Kto tvorí realizačný tím?
- Okrem mňa, ako predsedu klubu, je to tréner a vlastne aj manažér Daniel Sajták. Pomáha tiež pri licenciách a štartových záležitostiach. Ďalej nám pomáhajú rodičia pretekárov p. Krištek a p. Uher. Tímovým mechanikom je Ľ. Drahoš, ktorý sa vzorne stará o bicykle.

Aké máte plány pre tento rok?
- Pokiaľ ide o pretekárov, tí by mali minimálne obhájiť svoje minuloročné pozície. Očakávame ale, že každý pretekár urobí výkonnostný krôčik dopredu. Chceme cestou sponzorov zlepšiť finančnú situáciu v klube, aby sa mohli naši pretekári zúčastniť pretekov v zahraničí, najmä však Svetového pohára. Naším cieľom je obhájiť minuloročné klubové prvenstvo.
www.cyklotrial.sk/stefan


Ohodnoťte článok: