CIBULÁK 2000

Veronika Hanuliaková / Máj 2000 / Prečítané 1841 krát
Medzinárodný divadelný festival CIBULÁK určite netreba pezinskej verejnosti bližšie predstavovať. Od roku 1987 láka toto podujatie do nášho mesta stále viac návštevní-kov obľubujúcich kvalitné umenie, ktoré tento festival určite ponúka... Stojíme na prahu 13. ročníka. Prípravy sú v plnom prúde. Zaujímalo ma, čo sa momentálne deje "za oponou" tohto podujatia a vyspovedala som hlavných organizátorov festivalu Rasťa Kuttnera a Laja Slimáka.

Vy dvaja stojíte pri CIBULÁKu prakticky od jeho zrodu. Ako vnímate metamorfózy tohto podujatia v kontexte publikum-divadlo?
- CIBULÁK sa tak isto ako iné obdobné podujatia festivalového typu profiloval. Spočiatku ako prehliadka amatérskych súborov, neskôr pribudli predstavenia profesionálnych divadiel, nielen zo Slovenska, ale aj spoza hraníc. Slovenský divák je čoraz kritickejší, ale na druhej strane vie oceniť kvalitu a origilitu. Máme radi náročné publikum,
pretože nás, ako organizátorov motivuje zaraďovať doslova experimentálne divadelné súbory.

Spomínali ste experiment. Akú úlohu zohráva tento fenomén v dramaturgii CIBULÁKu?
- Hm, povedala si experiment. To, čo možno ako experiment pôsobí, tu už bolo kedysi veľmi dávno. Zober si napríklad pohanské rituály, odohrávali sa v prírode pod šírym nebom. Kočovné divadlá našich starých mám hrali na priedomiach, námestiach, tak, aby predstavenia videla videla čo najširšia verejnosť. To, že CIBULÁK sa vo väčšine odohráva v zámockom parku, pri mestských hradbách či na nádvorí zámku nie je teda nič iné, ako snaha poľudštiť tento druh umenia, je to snaha vyhnúť sa forme "kamenného divad
la", kde sa medzi hercom a divákom vytvára citeľná bariéra. Nielen dobre napísaná hra, kvalitný herecký výkon, ale aj samotný priestor má v tejto súvislosti obrovský význam.

Blíži sa 13.ročník CIBULÁKu. Môžete prezradiť čosi
z festivalovej kuchyne?

- Vo festivalovej kuchyni to už skutočne vrie. Čo návštevník vníma úplne prirodzene, to sú pre nás haldy tlačív, množstvo pečiatok, nespočet telefonátov. Ale tak to má byť, divák sa sem prišiel zabaviť a našou úlohou je ponúknuť mu maximálnu kvalitu.

A teraz to, čo asi čitateľov zaujíma najviac. Komu teda budeme tlieskať na tohtoročnom festivale?
- Samozrejme nemôžeme sa ešte vyjadriť na 100 percent, ale ak pôjde všetko bez problémov, mozaika
tohtoročného programu bude skutočne pestrá. Zo zahraničných súborov potešia a veríme, že aj rozosmejú svojim predstavením Nico et Arno, skvelí akrobati z Francúzska, ktorí svoje duo nazvali ¶R 2. Určite zaujímavý bude aj hosť z Japonska, kde má práve divadelné umenie veľkú tradíciu. Ďalej sme radi, že pozvanie prijal aj Bolek Polívka, ktorý sa nám tentokrát predstaví ako Don Quijote. Trošku nežného archaizmu určite vnesie Teatro Tatro z Nitry so svojou novou hrou z čerstvého projektu Maringotka. Kontroverzná Stoka z Bratislavy autorsky aj herecky priblíži Blaha Uhlára a Luciu Piussi v hre Z diaľky. Nezabudli sme pozvať ani domáce divadlo PIKI.

Obľúbenou klasikou sa už stali večerné koncerty...
- Samozrejme nebudú chýbať ani tento rok. Okrem pezinských skupín a dynamickej tanečnej muziky určite poteší nádejná slovenská kapela Happy Mellon, modranská skupina Malevil alebo česká legenda Mňága a Žďorp.
Bližšie informácie o festivale získate na www.cibulak.sk.

PROGRAM:

Piatok 23.6.
16.00    Divadlo PIKI - Tajný projekt - malá sála KC;
17.30   
R 2 - Nico et Arno - nádvorie zámku;
18.30    Teatro Tatro - Bianka Braselli, žena s dvoma hlavami - zámocký park;
20.45    Divadlo Bolka Polívku - Don Quijote a tí druzí - veľká sála KC;
22.30   
R 2 - Nico et Arno - nádvorie zámku;
23.30    Koncerty: Happy Mellon (Bratislava), DJ´s - hádzanárske ihrisko.

Sobota 24.6.
16.00    Teatro Tatro - Bianka Braselli, žena s dvoma hlavami - zámocký park;
16.30    Š.Capko, J. B. Reidinger - Talíře - estrádna sála KC;
17.00    Kenmai - Kin Ai - Zaprisahaná láska - malá sála KC;
18.30    Divadlo Stoka - Z diaľky - veľká sála KC;
20.00    Kenmai Kin Ai - Zaprisahaná láska - malá sála KC;
20.30    Teatro Tatro - Bianka Braselli, žena s dvoma hlavami - zámocký park;
21.30    Š.Capko, V.Švejda - Pes závozník - nádvorie zámku;
23.00    koncerty: Malevil (Modra),  My Pigs Might Fly (Pezinok), Mňága a Žďorp (ČR)

            - hádzanárske ihrisko

#?-:nbsp;


Ohodnoťte článok: