MAJETKOVÁ A EKONOMICKÁ KRIMINALITA

Máj 2000 / Prečítané 2336 krát
Na úseku majetkovej kriminality evidujú 632 prípadov, čo predstavuje 65 percent zo všetkých spáchaných trestných činov v uplynulom roku. Z uvedených prípadov bolo 239 objasnených. Páchatelia spôsobili celkovú škodu vo výške takmer 52 miliónov korún.
Takmer spolovice sa na majetkovej kriminalite podieľajú krádeže vlámaním, ktorých bolo zaevidovaných 312, so spôsobenou škodou vyše trinásť miliónov korún. Najviac krádeží vlámaním bolo do motorových vozidiel (107), rekreačných chát (94), do bytov (59), do obchodov a reštaurácií (49).
Zaznamenali sme aj 82 prípadov krádeží motorových vozidiel, čím bola spôsobená škoda vo výške 31 083 000 Sk.
Na úseku ekonomickej kriminality bolo zaznamenaných 43 prípadov, z ktorých bolo objasnených 32. Najviac sme zaznamenali trestných činov podvodu (14) a sprenevery (11). Celková škoda bola vyčíslená na 11 733 000 Sk.
Pracovníci OR PZ v Pezinku v uplynulom období objasnili prípad série krádeží vlámaním do osobných motorových vozidiel, ktorý sa stal koncom minulého roku v Pezinku. Krádeží sa dopustili dvaja mladiství páchatelia - študenti Milan K. (16) a Jaroslav H. (16), obaja z Modry. V priebehu dvoch mesiacov vykradli štrnásť vozidiel rôznych značiek. Páchatelia boli aktívni najmä v nočných hodinách. Do všetkých vozidiel sa dostali tak, že za pomoci umelohmotného kladivka rozbili okno a následne odcudzili autorádio, v niektorých prípadoch aj rôzne iné veci, ktoré si majitelia nechali v aute. Celková škoda za odcudzené veci bola vyčíslená na takmer 115 tisíc Sk a celková škoda spôsobená poškodením zariadenia áut na 121 tisíc Sk. Odcudzené autorádiá od páchateľov za rôzne ceny pravidelne skupoval nezamestnaný Martin H. (18) z Modry a potom ich odpredával ďalším osobám. Pretože vedel, že autorádiá boli odcudzené, dopustil sa svojim konaním trestného činu podielníctva podľa § 251 odst. 1 Trestného zákona.
Vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania Pezinok vzniesol proti menovaným obvinenie pre trestný čin krádeže spolupáchateľstvom podľa § 9/2 k § 247/2a, 3b Trestného zákona. Vyšetrovanie bolo ukončené s návrhom na podanie obžaloby.
V minulom roku sme zaevidovali 107 prípadov krádeží vlámaním do osobných motorových vozidiel. Za I. štvrťrok tohto roku evidujeme už 34 prípadov, so škodou vo výške 666 000 Sk. Z áut páchatelia odcudzujú väčšinou autorádiá, ale nepovšimnuté nezostanú ani ostatné veci, ktoré si majitelia v aute nechajú.
Nie je nič príjemné, keď prídete k svojmu autu a nájdete ho násilne otvorené. Ako môžete predchádzať krádežiam vecí z áut? 1. Pred opustením vozidla si vždy vyberte autorádio. 2. Vo vozidle si nenechávajte doklady, zbrane, peniaze, mobilný telefón, oblečenie, tašky a pod. 3. Ak si musíte v aute nechať nejaké veci, povedzme pri zastávke na dlhšej ceste, prikryte ich aspoň dekou a parkujte zásadne na stráženom parkovisku.
Ak už zistíte, že vaše auto niekto násilne otvoril, nikdy si do auta nesadajte a nezisťujte, čo vám zmizlo. Mohli by ste zničiť stopy, ktoré páchateľ po sebe zanechal. Neodkladne zavolajte políciu na známe telefónne číslo 158!

Ohodnoťte článok: