MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL CHRÁMOVÝCH ZBOROV, AD UNA CORDA

Apríl 2000 / Prečítané 2061 krát
V dňoch 4.-7. mája 2000 sa uskutoční v našom meste III. ročník medzinárodného festivalu chrámových zborov AD UNA CORDA. Význam tohto podujatia podčiarkuje aj to, že záštitu nad pezinským festivalom prevzali Mikuláš Dzurinda, predseda vlády SR, Rudolf Baláž, predseda Konferencie biskupov Slovenska, Július Filo, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR a Miroslav Dvorský, operný spevák.
Na festivale, ktorý je v tomto roku venovaný pamiatke svetoznámeho skladateľa Johanna Sebastiana Bacha, sa zúčastnia zbory - MARIBORSKI OKTET - Maribor (Slovinsko), SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS (ČR), WIENER MANNERGESANG - VEREIN (Rakúsko), CHAMBER CHOIR OF THE UNIVERSITY OF MONTANA - Missoula (USA), ADOREMUS - Vráble (SR) a AD UNA CORDA - Pezinok. Organizátormi sú: Združenie AD UNA CORDA, Mesto Pezinok, Pax Christi, Malokarpatské osvetové stredisko a Kultúrne centrum Pezinok. Predsedom organizačného výboru je primátor mesta Ivan Pessel.
Člen organizačného výboru, zbormajster Marián Šipoš nám o festivale povedal: "Našim zámerom bolo udržať doterajšiu vysokú úroveň podujatia. Podarilo sa nám zabezpečiť kvalitné zbory z piatich krajín. Zahraničné zbory sú tentoraz výlučne mužské, naše dva slovenské sú zmiešané. Najzaujímavejším účastníkom budú Gregoriáni z Prahy, ktorí majú v repertoári starú liturgickú hudbu. Samozrejme, že aj ostatné zbory prídu s tým najlepším, čo sľubuje ozaj hodnotné umelecké zážitky. Na sobotňajší záverečný koncert prisľúbil svoju účasť aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda."


PROGRAM FESTIVALU
Štvrtok, 4.mája
18.45 hod. - Vežové fanfáry
19.00 hod. - OTVÁRAĆÍ KONCERT v Chráme Premenenia Pána (Dolný kostol), účinkujú Adoremus a Ad Una Corda.


Piatok, 5.mája
8.00 hod. - Privítanie účastníkov na radnici
9.00 hod. - Prehliadka mesta Pezinok
11.00 hod. - Spoločná skúška všetkých zborov
19.00 hod. - Samostatné koncerty v Pezinku - Mariborski oktet v Stupave - Ad Una Corda
vo Svätom Jure - Adoremus

Sobota, 6. mája
16.00 hod. - Orgánový koncert vo Farskom kostole v Modre
19.00 hod. - Záverečný galakoncert v Dolnom kostole v Pezinku, vystúpia - Mariborski oktet, Schola Gregoriana Pragensis, Wiener Mannergesang - Verein, Adoremus, Ad Una Corda.

Nedeľa, 7. mája
9.00 hod. - Koncert Adoremusu a Ad Una Corda v Dolnom kostole
11.00 hod. - Slávnostná bohoslužba v Dolnom kostole, celebruje biskup Rudolf Baláž, prezident Pax Christi, vystúpia všetky zbory
15.00 hod. - Ukončenie festivalu


Sprievodnou akciou festivalu budú koncerty zborov Ad Una Corda a Adoremus v Banskej Bystrici, Zvolene, Nitre a Detve.


Ohodnoťte článok: