Násilná kriminalita v okrese Pezinok

Marec 2000 / Prečítané 2409 krát
Medzi najzávažnejšiu trestnú činnosť nesporne patrí násilná kriminalita. V našom okrese bolo v minulom roku zaevidovaných 109 skutkov, z ktorých sa podarilo polícii 97 objasniť. Zo závažných trestných činov násilnej povahy sme zaznamenali 5 vrážd, 10 lúpeží a 9 prípadov vydierania. Najväčší podiel na násilnej kriminalite tvoria prípady úmyselného ublíženia na zdraví, kde evidujeme 33 skutkov. Kriminalisti zaznamenali spolu 7 prípadov mravnostných deliktov, z toho 4 prípady znásilnenia, jeden prípad pohlavného zneužívania a dva prípady kupliarstva. Všetky uvedené prípady boli objasnené.
Jeden z najzávažnejších trestných činov proti ľudskej dôstojnosti sa stal v septembri uplynulého roku v Pezinku. V neskorých večerných hodinách sa pokúsil dvadsaťročný, slobodný, jedenkrát súdne trestaný Peter S. z Pezinka znásilniť mladú ženu. Páchateľ ženu pod hrozbou bezprostredného násilia chcel donútiť k súloži tak, že ju bil päsťami po hlave, zvalil na zem a vyzliekol. Zároveň sa sám obnažil a vyhrážal sa jej, že ak bude kričať, tak ju dobodá nožíkom. Našťastie poškodená videla prichádzať chodca a kričaním volala o pomoc. Páchateľ sa zľakol a z miesta činu ušiel. V tomto prípade svoj zámer páchateľ nedokonal.
ilustračné foto   Peter S. však svoj ohavný čin ešte v ten istý deň zopakoval. V neskorých nočných hodinách sa podobným spôsobom pokúsil o znásilnenie inej mladej ženy. Poškodená v dôsledku zranení odpadla. Páchateľ z miesta činu ušiel. Žene spôsobil viaceré zlomeniny lebky, hematóm oka a iné zranenia. Ani v tomto prípade zámer páchateľ nedokonal.
Policajti Okresného riaditeľstva PZ v Pezinku páchateľa v krátkom čase zadržali. Prípad vyšetroval Okresný úrad vyšetrovania v Pezinku a proti páchateľovi bolo vznesené obvinenie pre trestný čin pokusu o znásilnenie podľa § 8 odst. 1k § 241/1, 2 TZ. Okresný súd v Pezinku Petra S. odsúdil na päť rokov odňatia slobody nepodmienečne so zaradením do I. nápravnovýchovnej skupiny. Rozsudok doposiaľ nenadobudol právoplatnosť.
Páchateľ i v tomto prípade čakal na svoje obete na neosvetlenom a málo rušnom mieste. Preto nepodceňujte ostražitosť a vyhýbajte sa nebezpečným miestam. Ak vás už niekto sexuálne napadne alebo znásilní rozhodne je nutné vyhľadať pomoc. Ak ste zranená, vyhľadajte lekára alebo zavolajte č. 158. Ak váhate, či to oznámiť na polícii, vedzte, že ak sa k tomu odhodláte, urobíte prospešnú a užitočnú vec. Po prvé, ak dostanete páchateľa pred súd a bude potrestaný, zachránite ostatné ženy, ktoré by sa mohli dostať do vašej situácie. Po druhé, veľa mužov si myslí, že keď niekoho znásilnia nedostanú za to žiaden trest, pretože ich obete sú natoľko vystrašené, že nič nenahlásia.

Ohodnoťte článok: