V galérii insitného umenia v Schaubmarovom mlyne Laukove návraty

Február 2000 / Prečítané 2024 krát
  V Galérii insitného umenia v Schaubmarovom mlyne bola 5. februára otvorená výstava významného slovenského insitného umelca JURAJA LAUKU (1894-1974) - NÁVRATY.
J. Lauko sa narodil v Sarvaši (Maďarsko), kam sa jeho predkovia z Novohradskej župy vysťahovali v 18. storočí. Zomrel v Bratislave. Bol vyučený údenár. Ťažká srdcová choroba ho donútila odísť do dôchodku, odvtedy všetky svoje voľné chvíle venoval maľovaniu.
Najskôr sa venoval bustám. Vytvoril niekoľko návrhov pomníkov. Prvú olejomaľbu (portrét manželky) namaľoval v r. 1928. Vo svojej celoživotnej tvorbe vytvoril obrazovú kroniku života Slovákov na Dolnej zemi Rok na dedine. Zachytil aj kolorit mestského života v Bratislave (Viecha, Maškarný ples). SNG vlastní väčšinu prác týchto dvoch cyklov. Spracoval i cyklus História Slovenského národného povstania, ktorý vznikol v rokoch 1963 - 1968. Osobitým poetickým cítením sa vyznačujú obrazy zimnej, zasneženej dediny.
Dielo autora je zastúpené vo významných zbierkach insitného umenia v Európe. Autor vystavoval na zásadných prehliadkach tohto umenia v Európe.

Ohodnoťte článok: