Reakcia na podnet občanov za odstránenie mačiek na sídlisku Za hradbami

Január 2000 / Prečítané 1816 krát
V novembrovom čísle sme priniesli článok pod názvom Petícia občanov, v ktorom informujeme, že občania sídliska Za hradbami žiadajú mesto, aby odstránilo z okolia ich domov voľne pobehujúce mačky, ktorých sa tu sústredil väčší počet. Občania argumentujú tým, že opustené zvieratá, pri častom výskyte besnoty v blízkom okolí, ohrozujú najmä zdravie detí. Navyše nie je príjemný v zimnom období ani pohľad na uzimené a vyhladnuté mačky, schovávajúce sa pod kríkmi. Na článok reagovala čitateľka Ing. Helena Jakubčíková, z jej listu vyberáme:

- Zaujímalo by ma, pretože sa tejto veci už nejakú dobu venujem, či sa títo obyvatelia okrem samotného odchytu zaujímajú aj o ďalší osud odchytených zvie rat. Viem, že mesto Pezinok nemá priestory na držanie zabehnutých a túlavých mačiek a ani sa o osud týchto zvierat nezaujíma a neplánuje zaujímať, lebo nie sú peniaze. Vychádza mi z toho, že ak mesto obyvateľom vyhovie, tak sa to skončí pre tie mačky veľmi jednoznačne - smrťou (ale aj na tú budú potrebné určité finančné náklady za odchyt a usmrtenie) alebo ešte horšie skončia ako pokusné zvieratá v Modre. Nie som proti petícii ako takej. Obyvatelia majú svoju pravdu. Avšak pripadá mi veľmi pokrytecké vyhlásiť, že odchyt mačiek je na prospech tých mačiek, "lebo v zime budú trpieť", pokiaľ sa neurobí ďalší krok alebo kroky. Na budúcu jar nastúpia totiž na ich miesto ďalšie nešťastné stvorenia (opustené, zatúlané) a celé sa to bude opakovať.

   Žiadosť občanov formou petície na mestskom úrade riešil Útvar hlavného kontrolóra. Boli sme informovaní, že pri zisťovaní opodstatnenosti oznámenia nebolo preukázané, že by voľne pobehujúce zvieratá boli agresívne, ale aj tak bolo rozhodnuté o ich odstránení. Vyplynulo to z rozhodnutia Okresnej veterinárnej správy zo dňa 26. 11. 1999, ktorá v rámci mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom besnoty nariadila vykonať hromadný odchyt a likvidáciu túlavých zvierat na náklady mesta. Z toho dôvodu bol okamžite vykonaný tiež odchyt týchto mačiek, ktoré boli veterinárom utratené.
Nateraz bol problém s mačkami, z pohľadu obyvateľov sídliska Za hradbami, vyriešený. Menej pochopenia pre takýto postup bude mať, pravda, naša čitateľka H. Jakubčíková.
Ťažko však povedať, že problémy s voľne pobehujúcimi zvieratami v našom meste sú vyriešené. Pokiaľ budú existovať medzi nami ľudia, ktorí, keď sa chcú zbaviť svojho psíka či mačky, ich vyhodia na ulicu, tak situácia sa bude znovu opakovať. Natíska sa aj otázka, pokiaľ ide o opísaný prípad, či si neodporuje to, že jedni občania na sídlisku sú proti zoskupovaniu "voľných" zvierat na ulici a iní ich tam kŕmia, čím ich vlastne do tohto priestoru priťahujú.
Ako píše aj H. Jakubčíková, že mesto na zriadenie a prevádzku útulku pre zvieratá finančné prostriedky v súčasnosti nemá, preto by sa mal hľadať iný spôsob riešenia. H. Jakubčíková navrhuje zriadenie spolku. Napísala nám, že uvíta, keď sa záujemcovia o takúto činnosť u nej prihlásia. Zverejňujeme preto jej adresu: Ing. Helena Jakubčíková, Bystrická 30, 902 01 Pezinok, tel.: 0704/ 642 1092 (len večer).

Ohodnoťte článok: