Pekári súťažili v Paríži

Marec 1999 / Prečítané 2527 krát
   Na výstavisku Villepinte v Paríži sa konalo v polovici februára finále svetového pohára pekárov. Súťažilo dvanásť trojčlenných družstiev z celého sveta. Slovensko reprezentovali dvaja Šamorínčania a jeden Košičan. Úlohou súťažiacich bolo upiecť päť druhov chleba, jeden mal byť národnou špecialitou, a päť druhov pečiva. Ďalšou úlohou bolo vytvorenie umeleckého diela z chlebového cesta na tému "Chlieb tretieho tisícročia". Naši pekári v prestížnej finálovej súťaži získali ôsme miesto, čo je cenný úspech. Zručnosť našich pekárov bola veľmi vysoko hodnotená aj v odborných kruhoch. Našich súťažiacich do dejiska šampionátu prišiel pozdraviť tiež veľvyslanec Slovenskej republiky vo Francúzsku Ing. Vladimír Valach.
Súťaž sa konala v rámci veľtrhu pekárov a cukrárov EUROPAIN, za účasti 800 vystavovateľov z celého sveta. Medzi tisíckami odborníkov boli aj 39 účastníci z Cechu a 16 zo Zväzu pekárov a cukrárov a 35 z iných organizácií. Celú akciu obchodnej misie i súťažiacich zabezpečoval Cech pekárov a cukrárov regiónu Západného Slovenska so sídlom v Pezinku.
Jedného z účastníkov veľtrhu, Ing. Vojtecha Gottschalla, podpredsedu Cechu sme sa opýtali, aké poznatky si z Francúzska priniesol: "Prvým poznatkom bolo konštatovanie, že slovenskí pekári patria medzi európsku špičku. Za posledných desať rokov sme urobili veľký krok dopredu. Potvrdili to aj výsledky v súťaži. Zo 76 prihlásených krajín sme sa dostali do finálovej dvanástky, a tam sme skončili ôsmi. Trend, ktorý sme nastúpili, je teda dobrý. Druhým poznatkom je to, že pekárenské firmy začínajú komplexnejšie spracovávať svoje výrobky. Doteraz boli napr. chlieb, žemle, rožky a bagety pre iné odvetvie potravinárskeho priemyslu polotovarom. Používajú ich ako prílohy k jedlám, ktoré vyrábajú. Dnes sa situácia mení - plnené bagety, obložené chlebíčky a iné jedlá rýchleho občerstvenia vyrábajú priamo v pekárňach alebo pridružených výrobniach. Nastupuje tiež výroba mrazených a predmrazených výrobkov, ktoré sa rozvážajú po supermarketoch, benzínových čerpadlách a inde. Po dopečení pôsobia na zákazníka akoby boli čerstvé,majú svoju chrumkavosť
Na výstave sme sa zaujímali tiež o obalové materiály, lebo vo vyspelých krajinách sa v tomto smere pokročilo už dopredu. Z finančného hľadiska sú nám tieto zatiaľ nedostupné, ale skôr či neskôr, budeme musieť, s ohľadom na trend predaja, aj tento problém riešiť".

Ohodnoťte článok: