Nezabúdajme na hrôzy vojny!

Marec 1999 / Prečítané 2531 krát
  Nezabúdajme na hrôzy vojny!
Vojna - tak jednoduché, ale strašné slovo. Prináša so sebou veľa žiaľu, utrpení a stratu mladých životov, stratu ľudí, ktorí chceli žiť, milovať, byť sťastní a plniť svoje najtajnejšie sny. Vojna ničí aj majetok, nadobudnutý poctivou prácou viacerých generácií.
   Čas uteká, je tomu už 54 rokov, čo útrapy vojny postihli aj naše mesto a jeho obyvateľov pre jeho strategickú polohu, pozostávajúcu z ústupovej cesty cez Babu do Malaciek, a kopcovitý terén v okolí mesta. Z týchto dôvodov útvary nemeckej 711. divízie a maďarskej 21. divízie už v mesiaci marci pomocou nahnaného civilného obyvateľstva a zajatcov, vybudovali opevnenia a zákopy. V dňoch 1. až 4. apríla 1945 cez Veľkonočné sviatky sa zvádzali o naše mesto kruté boje. Od Senca cez Viničné zaútočila Sovietska armáda, do ktorej boli začlenené aj útvary rumunskej armády, do priestorov tehelne a ulíc nášho mesta. Občania sa ukryli v pivniciach a niektorým sa podarilo evakuovať do Viničného. V uliciach nášho mesta a v okolí zomierali chlapci z ďalekých miest a dedín Sovietskeho zväzu a Rumunska. Na mesto dvakrát zaútočili aj nemecké lietadlá z letiska pri Perneku. Pri leteckom útoku 3. apríla bolo zasiahnutých aj viacero rodinných domov na ulici M. R. Štefánika, Sládkovičovej a Cajlanskej. Útok sa ešte opakoval v noci zo 4-tého na 5-teho apríla. Vyžiadal si životy aj civilného obyvateľstva, päť ľudí padlo v Pezinku, štyria na Cajle. Spolu v našom meste zomrelo 116 príslušníkov sovietskej a rumunskej armády, z toho 50 v Pezinku a 66 na Cajle a okolí. Pochovaní boli na 45 rôznych miestach. Začiatkom februára 1946 boli exhumovaní a s poctou pochovaní na bratislavskom Slavíne. 360 občanov utrpelo škodu 40 miliónov Kčs, 16 domov bolo úplne zničených a 29 silne poškodených. Ostali aj nemí pamätníci - betónové protitankové zátarasy na Krížnej ulici, vyše sídlliska Sever. V bojoch proti nemeckej fašistickej krutovláde počas SNP prišlo o život ďalších deväť občanov nášho mesta.
   Vďační občania na pamiatku padlým hrdinom postavili pomníky na Cajle, pri vchode do Zámockého parku a na Mladoboleslavskej ulici. Položme tam skromnú kytičku a nezabúdajme na nich! 

Ladislav Hankes,
plk. v.v. Ing. Ľudovít Šušol

Ohodnoťte článok: