METAMORFÓZY A VÍZIE ONDREJA ŠTEBERLA

Február 1999 / Prečítané 1670 krát
   Po úspešnej výstave insitného maliara Ondreja Šteberla, ktorá bola v roku 1994 v pezinskom Malokarpatskom múzeu, sa opäť  7. februára sprístupnila v pezinskom Schaubmárovom mlyne na Cajlanskej ulici č. 255.
 
galéria Ondreja Šteberla   Ondrej Šteberl sa narodil 23.apríla 1897 v Pezinku, zomrel 30. novembra 1977 v Bratislave, vo veku 80 rokov. Jeho meno je úzko spojené s objaviteľom znalca insitného umenia Štefana Tkáča.
    Ondrej Šteberl pochádzal z vinohradníckej rodiny. Absolvoval 6 tried ľudovej škoy. Neskôr pracoval ako poľnohospodársky a stavebný robotník. Od roku 1928 až do roku 1965 bol poštovým doručovateľom. Dlhé roky maľoval len pre svoje potešenie. Programovo sa venoval maľbe a kresbe až v dôchodku od roku 1965. Jeho maľby priam zažiarili na troch prehliadkach Trienále insitného umenia v Bratislave v rokoch 1966, 1969, 1972. Tvorba je výsledkom imaginácie a podvedomia. Voľný priebeh majú jeho fantazijné predstavy a sny. Tvorbu predstavuje jeho plodná aktivita, je okolo 1000 diel. Inšpiráciu čerpal aj z ilustrácií a obrázkov z kalendárov. Nekopíroval, ale prispôsoboval ich podľa svojich naivných predstáv.

    Typické sú preňho tvarové deformácie a použitie významovej perspektívy. Veľkosť a množstvo predmetov, či obľúbených kvetov v obrazovej kompozícii sú priamo úmerné ich dôležitosti. Hlbokým prameňom jeho tvorby sú biblické príbehy zo Starého i Nového zákona. Čerpal predovšetkým z mytologickej stránky biblických rozprávaní a vyjadroval ich lyrickými metaforami a fantastickou nadsádzkou.
    Obrazy Ondreja Šteberla sú i básnickým svetom spomienok na detstvo, príbehy mladosti a na roky prežité počas I. svetovej vojny v Albánsku. Na druhej strane sa prihovárajú svetu rozprávok a ľudových legiend. Tvorba je hlboko ľudská, čistá a vrúcna. Dojíma neobyčajnou sviežosťou videnia, úprimnosťou a bezhraničnou dôverovu v najprostejšie krásy života.
    Medzi najznámejšie jeho obrazy si treba pripomenúť Strihanie oviec, Milosrdný Samaritán, Jánošík, V záhrade, Potopa, Hrabačka, Zvolávanie mŕtvych k súdu a mnohé ďalšie.
    Výstava potrvá do 30. mája 1999.
Peter Šoula

Ohodnoťte článok: