Sami-sebe

Február 1999 / Prečítané 1691 krát
   Dávno sme sa nestretli s toľkými otázkami na našu adresu ako v ostatnom čase. Zjavne to spôsobili letáčiky, ktoré sa aj vďaka našim členom a priateľom dostali takmer do všetkých pezinských domácností. Prispela aj naša Pezinská televízia, ktorej pozvanie sme prijali v prvej polovici februára.
Reakcie občanov na našu činnosť sú rôzne.
- Od úplného odmietania, že sme zbytoční, veď ľudia by to všetko dokázali aj sami, bez nás (takýchto názorov je veľmi málo).
- Cez podozrievanie, že si naháňame peniaze sami pre seba (tých je tiež málo, alebo že sme agenti platení firmou ASO, ktorá údajne konkuruje Pezinským tehelniam (tiež iba zopár zástancov myšlienky nebezpečných odpadov v Pezinku).
- Až po porozumenie a priateľstvo (aspoň z našich skúseností väčšina).
    Názory, či sme zbytoční alebo užitoční, nám neprislúcha hodnotiť. To ohodnotia občania Pezinka. Tí, ktorým sme pomohli niečo pekné vytvoriť, niečo užitočné získať. Podľa ankety Pezinskej televízie sa nám odozva občanov zdá jednoznačne pozitívna.
    K tým prvým podozieravým (v dnešnej naozaj neľahkej dobe je nedôvera veľmi častá), by sme radi povedali aspoň pár slov.
    Odmietať pomoc zvonku a pritom pre seba nerobiť nič, by asi bolo nezmyselné. Tá pomoc má ale jednu vlastnoť. Treba sa o ňu zodpovedne pričiniť. Každá koruna, ktorú naše združenie získa do Pezinka, je na základe dôvery a aktívnej práce všetkých členov združenia. Žiadni darcovia nedávajú peniaze iba tak, darmožráčom na prejedanie. Prostriedky majú ten hlavný účel, aby nám pomohli pri štarte do novej spoločnosti. Aby nás naučili samostatnosti. Tieto vonkajšie zdroje však nie sú nekonečné. Keď sa nenaučíme, ako si pomôcť, bude to jedine naša škoda.
    Mnohí z nás sú nespokojní. S etikou spoločnosti, morálkou, životným prostredím. Trápia nás sociálne problémy, chudoba, choroby, závislosti, rasová nenávisť, apatia, ľahostajnosť. Ale myslíme si, že sme osamelí a nedokážeme nič zmeniť. Naše združenie už za dva roky dokázalo, že spájaním síl je možné veľa dosiahnuť. Otvorení sme všetkým. Neváhajte a ozvite sa. Spolu s brožúrkou ste dostali aj korešpondenčný lístok. Pošlite ho, veď vás nič nestojí. Iba tak málo. Vypísať a vhodiť. Možno je to prvý krok, ako dosiahnete nápravu v niečom, čo Vás už dlho znepokojuje. Neváhajte! Niekto poskytne prostriedky, iný um alebo prácu, ďalší materiálnu pomoc. Keď spojíme svoje sily na spoločnú vec, pomôžeme SAMI SEBE. A tomu sme pripravení pomáhať v našom združení. Príkladom myšlienky spájania sú aj naši členovia. Členom je napríklad naše Mesto či ďalšie organizácie a združenia. Sú medzi nimi však aj ľudia, ktorých mnohí poznáte. Niektorí sa venujú hudbe, spevu, pomoci ľuďom zdravotne postihnutým, či ľuďom so sociálnymi problémami. Ale aj úspešní, tvrdo pracujúci podnikatelia, ktorí veľa dosiahli, ale nie je im ľahostajné ani prostredie, v ktorom žijú, ani problémy blížnych. A títo všetci, bez koruny zisku, poskytujú svoj čas a svoje možnosti ideám pomoci.
    Totu cestou ďakujeme všetkým priateľom, ktorí roznášali naše informačné materiály. Menovite sú to najmä: rodina p. Vyberalovej, K. Matejkovič, I. Lukšík, M. Šipoš s priateľmi, S. Kročková, M. Trávniček, T. Sroková, J. Smolek, Z. Dubeková, P. Kopec.
    A osobitne chceme poďakovať prvému tohtoročnému miestnemu sponzorovi pánovi Szabovi zo Šancovej ul., ktorý venoval prostriedky zo svojho dôchodku na pomoc ľuďom mentálne a fyzicky postihnutým.
J. Pavlovič, SAMI-SEBE

Ohodnoťte článok: