Pezinský HOROR

Január 1999 / Prečítané 2797 krát
   Nedávno som mal príležitosť prečítať si ten najstrašidelnejší horor. Jeho názov je SPRÁVA O HODNOTENÍ ČINNOSTI “A. PEZINOK – SKLÁDKA ODPADOV, B.PEZINOK – TECHNOLOGICKÉ CENTRUM”. Autormi a nositeľmi hlavnej idey nie sú žiadni renomovaní spisovatelia, ale PEZINSKÉ TEHELNE a.s. a spoločnosť EKOSALMO.
   Priznám sa Vám, že odkedy som si toto dielko prečítal, nemôžem spávať. Okrem iného som sa v ňom dozvedel, že už v tomto roku sa začne budovať v Pezinku, v novej jame spaľovňa a skládka odpadu. Ale nie len tak hocijaké. Budú vraj špičkové a nemusíme sa báť. Vôbec nič nám nehrozí. A preto sa tu budú spaľovať napríklad:
– kondenzáty z tabakového dymu, odpady zo zabíjania ako odpadová infekčná krv, obsah žalúdkov a čriev, vnútornosti, odpad z vajec a embrií, ale aj tuky, znečistené polychlórovanými bifenylmi, olejové filtre a znečistené zeminy, odpad a zvyšky drog, biologicky upravené nebezpečné odpady, živé kontaminované pôdy, zvyšky chemických postrekov, kaly s obsahom kyanidov, sírouhlík, benzén, toluén a exylén, infekčné odpady z veterinárnych a zdravotníckych zariadení.... a rôzne ďalšie odpady (celkovo 232 druhov nebezpečných odpadov).
   Okrem spaľovania sa tu budú ďalšie ukladať, napríklad:
– zeminy znečistené ropou, azbestový prach a vlákna, kaly s obsahom kyanidov a ortute, olovený popol či škvára, popol, popolček, prach a sadze zo spaľovní, odpady z olova, tália, kobaltu, selénu, berýlia, medi, telúru, odpadové akumulátory, nebezpečný odpad biologicky upravený, odpadové garbiarske chemikálie, arzénové vápno a síran olovnatý a rôzne ďalšie a ďalšie odpady. Celkom 186 druhov nebezpečných odpadov a ešte trošku, to čo zostane zo spaľovne.
   Keď som si tak ten horor dočítal, vlastne ani neviem, prečo mám taký strach. Autori ma totiž na každej stránke presviedčajú, že všetko bude stopercentné. Prach sa žiadny do mesta nedostane, lebo fúkajú hlavne severozápadné vetry. Občas nejaký ten južný vetrík smerom do centra? Kto by sa tým zaoberal? Veď to nebude viac ako nejakých 30 dní do roka. A okolo skládky budú predsa siete. Doprava bude tiež stopercentná. Veď sú tu dobré cesty aj železnica. Veď čo už také sa môže stať? Že občas padne nejaké to lietadlo? Či sa vykoľají vlak, alebo sem tam dáka autohavária? Nebláznite, veď keby sme takto rozmýšľali, tak by sme ne mohli chodiť ani po uliciach. A navrhované technické riešenie bude spoľahlivé. Veď tu ani nebýva zemetrasenie, ani žiadne búrky. Ajhľa, aj storočná voda tu bola iba raz za sto rokov, toť v 1997-mom, takže už má limit za sebou. Blesk neudrie a požiar nehrozí, spodné vody budú chránené. Takže hurá, budujme. Budú z toho iba finančné výhody. Pezinok sa postaví na nohy. Ročne získa na poplatkoch takých povedzme 30 miliónov. A prečo vlastne sa to tie milióny odvádzajú mestám? Nuž niekde to svinstvo uložiť treba. A akí blázni by hazardovali len tak, zadarmo?
   Takže, Pezinčania, vraj to bude všetko OK. Skládka TU, iba necelých 300 metrov od prvých bytoviek a hádam iba 500 metrov od centra mesta.
BUDE to tá NAJVÄČŠIA, NAJKRAJŠIA, NAJBEZPEČNEJŠIA A NAJVÝNOSNEJŠIA SKLÁDKA (nebezpečného odpadu).              
   Bude nám hej. Budeme prvé a určite aj jediné historické a vinohradnícke mesto na celom svete s takou superatrakciou. Len mi tak napadá, z čoho to mám vlastne strach? Prečo to nemôžem spávať? Vinohrady ani pivnice nemám. Nemusím sa báť, že konkurencia na moje výrobky povie: Čo ste blázni? Pezinské? Veď to je otrovené, dobré len na potkany. Ani dom, či chatu nemám na prenájom turistom. Tiež by sa im asi nechcelo ubytovať pri smetisku. Parcelu nechcem predávať. Aspoň zatiaľ. Kto už by ju chcel neďaleko skládky. Aj realitkám by ubudlo práce. Takže, prečo mám vlastne taký veľký strach?
   Už viem. Najviac ma desí, že sa nájdu takí mocní a arogantní majitelia a podnikatelia, ktorí sa postavia proti celému mestu. Povedia si, že je to dobrý kšeft a ide sa na to. Veď psí hlas do neba neletí a keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. A dovolia si presadzovať, čo si zmysleli, aj proti vôli občanov, proti zastupiteľstvu, proti územnému plánu Pezinka, proti.... logike a etike a aj proti zodpovednosti.
   Veď ide nielen o prosperitu Tehelní, ale aj o Bratislavu. Čo si počne naše hlavné mesto našej republiky s toľkým odpadom? Keď ten Pezinok je tak príjemne blízko a pritom tak bezpečne ďaleko. Čo nás po Pezinčanoch. Aj Vinobrania si už robíme svoje vlastné, takže hurá, to je ono.

NA ZÁVER
Prídite všetci na verejné prerokovanie Správy o hodnotení
.
Nabudúce už bude možno neskoro. Slobodne uvidíte, posúdite, rozhodnete.
Kto iný, ako my, nesie zodpovednosť za naše vlastné územie, za našu budúcnosť?

PRETO, VITAJTE V KULTÚRNOM DOME v Pezinku, 9. 2. 1999 o 17.00 h. 

J. Pavlovič  Ohodnoťte článok: